Opublikowano

Suszenie i Utwardzanie, Curing Pąków Rośliny Konopi

suszenie pąków rośliny konopi indyjskiej

Growerzy często tak bardzo koncentrują się na nasionach, fazie wzrostu oraz kwitnienia przy uprawie roślin konopi indyjskich, że bardzo łatwo zapominają dwa inne, ale jakże ważne kroki, jakimi są suszenie i utwardzanie pąków, czyli curing. Jeśli pąki nie będą odpowiednio suche, nie tylko nie będą miały dobrego smaku, ale i też nie będą miały swojej pełnej mocy i tym samym nie będą wywoływały zadowalającego highu.

Wszyscy ci, którzy jeszcze nigdy nie zastanawiali się nad znaczeniem suszenia oraz curingu/ utwardzania pąków bądź którzy nie mają o tym pojęcia, w jaki sposób do tego się zabrać, polecamy przeczytanie tego artykułu.

Na Czym Polega Suszenie Oraz Curing Pąków?

Zanim przyjrzymy się pięciu praktycznym wskazówkom na temat suszenia i curingu, warto jest najpierw poznać różnicę pomiędzy tymi dwoma procesami. Mimo, że w gruncie rzeczy są one do siebie bardzo podobne, to różnią się od siebie kilkoma drobnymi, ale jakże ważnymi szczegółami.

Suszenie

Suszenie odbywa się bezpośrednio po zbiorze roślin. Pomaga usunąć powierzchniową wilgoć z kwiatów i przyspiesza rozkład związków roślinnych, takich jak chlorofil. Chlorofil jest niezbędny podczas procesu fotosyntezy, ale po zbiorach nie jest już potrzebny i powoduje jedynie drapiący smak pąków.

Curing / Utwardzanie

Natomiast utwardzanie, czy też curing, ma miejsce po suszeniu i kontynuuje proces usuwania wilgoci z kwiatów. Celem jest osiągnięcie idealnego punktu (tzw. Cure Zone) pomiędzy lekką wilgocią a suchością. To nie tylko poprawia smak pąków, ale także zwiększa ich moc!

Na Co Należy Zwracać Uwagę Podczas Suszenia Oraz Curingu?

Suszenie oraz curing są bardzo ważne z kilku powodów. W szczególności przyczyniają się one do poprawy następujących aspektów:

  • Smak: Odpowiednie suszenie i curing poprawiają profil smakowy marihuany.
  • Moc: Suszone pąki mają wyższą zawartość cannabinoidów, w tym THC i CBD.
  • Działanie: Podczas procesu suszenia są usuwane nieprzyjemne chemikalia roślinne, co skutkuje gładszym dymem.
  • Trwałość pąków: Dzięki usunięciu cukru i skrobi kwiaty dłużej zachowują świeżość.

5 Ważnych Wskazówek Dla Udanego Suszenia Oraz Curingu

Teraz, kiedy już wiemy, jak ważne jest suszenie i utwardzanie marihuany, czas przejść do pięciu cennych wskazówek na ten temat.

utwardzanie i curing pąków roślin marihuany

1. Monitorowanie Temperatury i Wilgotności

Utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności jest niezbędne dla procesu suszenia i curingu. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, pąki wyschną zbyt szybko i staną się kruche, podczas gdy słaba kontrola wilgotności może sprawić, że pąki będą wilgotne i mięsiste.
– Optymalna temperatura dla suszenia i utwardzania wynosi około 20°C.
– Optymalna wilgotność podczas suszenia wynosi około 50 % wilgotności względnej, natomiast podczas utwardzania należy ją nieco zwiększyć (60 do 65 %).

2. Nie Przekombinować Procesu Suszenia i Utwardzania

Najprostsze podejście nie tylko ułatwia życie, ale zazwyczaj przynosi najlepsze rezultaty. Aby wysuszyć marihuanę, wystarczy powiesić zebrane gałęzie tej rośliny na sznurku bądź wieszaku w growboxie i pozwolić im wisieć do tygodnia w powyższych warunkach.

Do utwardzania nadaje się każdy pojemnik ze szkła, pod warunkiem, że jest szczelny. Jeśli nie masz ciemnego miejsca do przechowywania pojemników z kwiatami, to umieść pąki w nieprzepuszczającym światło pojemniku. Tak długo, jak kwiaty będą przechowywane z dala od nadmiernego ciepła, światła i powietrza, będą się dobrze utwardzały.

3. Zainwestuj w Humidity Packs, Czyli Saszetki Regulujące Wilgotność

Saszetki regulujące wilgotność, czyli tak zwane humidity packs są najważniejszą inwestycją, na jaką możesz poświęcić pieniądze. Jeśli pąki za bardzo się wysuszą, to można je jeszcze odratować poprzez umieszczenie w pojemniku z pąkami na kilka dni saszetki regulującej wilgotność. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy wilgotność powietrza jest za wysoka i pąki nadal są mokre. Krótko mówiąc, takie saszetki są łatwe w użyciu, efektywne i zdecydowanie nie należy z nich rezygnować.

4. Im Dłużej Tym Lepiej

Suszenie powinno trwać tylko od pięciu do góra dziesięciu dni (w zależności od warunków), ale jeśli chodzi o utwardzanie, to im dłużej tym lepiej. Pąki powinno się zostawić na minimum dwa do czterech tygodni do utwardzenia w swoim pojemniku. Jeśli pozostawimy je na dłużej, nie stracą swojej mocy.

Zamiast tego nie tylko moc może się poprawić, ale i smak. Niektórzy growerzy pozostawiają swoje pąki nawet na sześć miesięcy. Należy tylko raz w tygodniu otwierać pojemnik, aby dopuścić do środka świeże powietrze.

5. Nie Martw Się, Jeśli Pąki Zmniejszą Swoją Objętość

Między momentem, kiedy zetniesz swoje pąki a ostatnim dniem curingu, zmniejszą one drastycznie swoją wielkość. Jest to jednak całkowicie normalne, więc nie należy się tym martwić. Pąki zaraz po zbiorze wydają się być ogromne, ponieważ zawierają zbędną wilgotność oraz związki roślinne. W niektórych przypadkach ich pozbycie się może spowodować, że pąki zmniejszą się aż o połowę.

To były nasze cenne wskazówki, a dokładnie pięć cennych wskazówek, dzięki którym poprzez idealne suszenie i utwardzanie będziesz mógł wyciągnąć ze swoich pąków wszystko to, co najlepsze i najcenniejsze. Jak wszystko, co jest związane z rośliną marihuany, tak i suszenie i curing wymagają praktyki i dużo nauki.

W każdym razie nie należy bać się dodatkowego nakładu czasu, jaki potrzebny jest do wysuszenia i curingu pąków. Nawet jeśli na gotowy produkt trzeba będzie poczekać kilka tygodni, czy nawet miesięcy, to końcowy wynik zdecydowanie Ci się bardziej niż odwdzięczy.

Przeczytaj również powiązany artykuł: Utwardzanie Pąków Marihuany w Wodzie.

Oceń
[Głosów: 31 Ocena: 5]