Opublikowano

Gdzie w Europie Można Legalnie Palić Marihuanę?

legalność palenia oraz uprawy marihuany w europie

Europa kocha marihuanę. Niestety mimo to nie wszędzie można delektować się smacznym jointem, dlatego stworzyliśmy listę miejsc w Europie, gdzie spożywanie marihuany jest całkowicie legalne i nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. W dwóch krajach na świecie marihuana jest już całkowicie legalna: w Urugwaju oraz w Kanadzie.

Kultura Marihuanowa w Stanach Zjednoczonych vs. w Europie

Jeśli akurat nie żyłeś w kraterze na księżycu z zatkanymi uszami i zamkniętymi oczami, to wiesz, że marihuana przeżywa obecnie wielki Hype na całym świecie. Obecnie Colorado jest epicentrum nowoczesnego ruchu legalizacyjnego konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych. Denver jest jednym z najbardziej przyjaznych miast na świecie, gdzie można zapalić jointa.

W Stanach Zjednoczonych spożywanie marihuany jest legalne w 48 z 50 stanów, ale w większości przypadków chodzi tylko o medyczną marihuanę. Rekreacyjne zażywanie marihuany jak na razie jest legalne w Alasce, Colorado, Illinois, Kalifornii, Maine, Massachusetts, Nevadzie, Oregon, Washington, Washington DC i Vermont. Ale, jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Oznacza to, że marihuana nie może być spożywana w miejscach publicznych.

Obszar ten rozciąga się również w promieniu kilkuset metrów od legalnych punktów dystrybucji marihuany, a co za tym idzie – nie można cieszyć się wysokiej jakości marihuaną w żadnej towarzyskiej atmosferze w swoich czterech ścianach. Dla marihuanowego turysty może to się okazać prawdziwym problemem. Większość hoteli zabrania palenia i wapowania marihuany na swoim terenie.

W Kolorado dopuszczalny jest nie tylko zakup i spożywanie marihuany czy haszyszu (ograniczone do 28g na dzień). W tym amerykańskim stanie można kupić również ciastka czy czekoladę z dodatkiem marihuany. Turyści odwiedzający ten stan mogą tam dziennie zakupić tylko 7g marihuany.

W Kanadzie od jesieni 2018 roku wszyscy mieszkańcy mogą legalnie kupować, posiadać oraz spożywać marihuanę. Przedtem marihuana była tam dopuszczona wyłącznie do celów medycznych. Zakazane nadal są produkty spożywcze z dodatkiem marihuany, co jednak dzięki zmianie prawa ma się niedługo zmienić.

Południowoamerykański Urugwaj jest pionierem jeśli chodzi o legalizację marihuany. Dozwolona jest tam uprawa do sześciu roślin, jednak to wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia od państwa. Osoby pełnoletnie mogą nabyć w aptekach do 40 gramów marihuany miesięcznie na własny użytek.

Nie wszystkie kraje europejskie mają zaawansowane prawodawstwo i są przychylnie nastawione do konopi indyjskich. Niektóre kraje w międzyczasie całkowicie zalegalizowały marihuanę, jednak ich prawodawstwo odnośnie legalności marihuany bardzo się od siebie różni. Jeśli jednak planujesz wakacje pełne towarzyskich spotkań z udziałem marihuany, to Europa jest do tego jak najbardziej właściwym kontynentem.

Uprawa roślin konopi na własny użytek nie jest przestępstwem tylko w kilku krajach. Na Ukrainie nawet dziesięć roślin jest nadal wykroczeniem administracyjnym, podobnie jak posiadanie ich na własny użytek. W Niderlandach i Czechach granica to tylko pięć roślin, w Hiszpanii są to trzy rośliny, ale tutaj ilość jest bardziej kwestią interpretacji „ilości na własny użytek”.

Luksemburg już w 2018 roku zadecydował o całkowitej legalizacji marihuany, jednak do dziś dnia kraj ten nic nie zrobił w tym kierunku. W międzyczasie władze nawet wycofały projekt ustawy z powodu niezgodności z prawem europejskim. Od niedawna także w Chorwacji stworzono projekt ustawy legalizacji marihuany, dzięki czemu mógłby być to pierwszy europejski kraj, który całkowicie dopuści marihuanę do użytku rekreacyjnego.

Gdzie Dokładnie w Europie Można Legalnie Palić Marihuanę?

Autentyczna trawka z Coffeeshopu w Amsterdamie to rozkosz dla każdego miłośnika konopi. Fiesta w jednym z hiszpańskich klubów konopnych to także highlight, którego nie można przegapić. Jeśli chcesz spędzić rajskie wakacje pełne chilloutu na highu, lub wybrać się na krótki trip, to ostatnią rzeczą, jaką chcesz jest zamartwianie się o to gdzie w spokoju możesz zapalić swojego jointa. Aby przeżyć niezapomniane wakacje, polecamy odwiedzić raje konopne w Europie, o których mowa poniżej.

Przyjazne Dla Palaczy Miasta Turystyczne

Niderlandy: Amsterdam Jako Marihuanowa Mekka

Każdy przyjaciel konopi przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić Amsterdam. Od 1979 roku tamtejsze Coffeeshopy działają w legalnej szarej strefie. Jednak od 2017 roku nowe przepisy coraz bardziej utrudniają turystom dostęp do legalnej trawki.

Wszystkie próby ograniczenia dostępu do marihuany turystom nie powiodły się, ponieważ masowa turystyka marihuanowa to ważna i lukratywna gałąź gospodarki miasta. Wyjątkiem jest Maastricht. Miasto na południu Niderlandów wystawia tzw. Wietpas tylko swoim mieszkańcom.

Mimo to Niderlandy nadal uważane są za raj dla palaczy marihuany, a ponadto jest to znaczący producent medycznej marihuany.

Szalenie Prowadzona Polityka Odnośnie Marihuany

W Amsterdamie, po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości, potwierdzającego, że masz 18 lub więcej lat, możesz delektować się gamą zioła z coffeeshopów w Amsterdamie. Niestety, niektóre coffeeshopy zamknęły swoje drzwi na zawsze. Jednym z nich jest znany sklep Mellow Yellow. Przepisy wymagają, aby sklepy znajdowały się co najmniej 250 metrów z dala od szkół, ze względu na wydostający się stamtąd zapach. To w połączeniu z holenderską biurokracją może łatwo doprowadzić do upadku takiego coffeeshopu.

Nadal Najlepsze, Co Mają Do Zaoferowania

W całym Amsterdamie nadal można znaleźć wysokiej klasy holenderskie coffeeshopy. Nie zapominając o wielu znakomitych sklepach, które znajdują się w odległości kilku minut jazdy pociągiem, a mianowicie w Utrechcie. Ilość marihuany, którą można kupić w coffeeshopach jest ograniczona do 5g. Spożywanie na ulicy jest zabronione, ale wyobraź sobie pyszne zioło i do tego gofr z bitą śmietaną i owocami w drodze do hotelu. Poezja…

Hiszpania: Barcelona Jako Wschodząca Gwiazda

Spośród wszystkich krajów europejskich Hiszpania czyni prawdopodobnie największy postęp w legalizacji marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych. Postawa polityków każdej partii uległa znacznej poprawie, a rynek konopi może wreszcie zaistnieć i się powiększać.

Obecnie w Barcelonie działa około 400 aktywnych klubów i klubów konopnych. Miasto jest również gospodarzem największych, corocznych targów konopi indyjskich w Europie. Świetnym tego przykładem jest Spannabis, największe targi konopne w Europie, które co roku odbywają się w Barcelonie. Co roku na początku marca w mieście unosi się przyjemna mgiełka Haze. Podobnie jak holenderskie coffeeshopy, kluby konopne w Hiszpanii poruszają się w legalnej szarej strefie. Niemniej jednak istnieje kilka drobnych różnic.

Z Jakich Źródeł Pochodzi Tamtejsza Marihuana?

Po pierwsze, w Hiszpanii uprawa konopi indyjskich na własny użytek w zaciszu domowym jest legalna. Oficjalnie można uprawiać 3 rośliny marihuany na osobę, ale nieoficjalnie, jeśli jesteś w stanie udowodnić, że potrzebujesz większej ilości, to można więcej.

Po drugie, hiszpańskie kluby i stowarzyszenia konopne są prowadzone wyłącznie prywatnie. Z reguły większość marihuany jest uprawiana przez członków klubu. Limit na jednego członka na miesiąc wynosi 60g.

Co z Obcokrajowcami?

Cudzoziemcy powyżej 18 roku życia mogą dołączyć do klubu konopnego za niewielką opłatą członkowską i opłacić spożytą trawkę. Niektóre kluby są elitarne, inne dostępne tylko dla użytkowników medycznych. Większość z nich jest jednak prowadzona przez zwykłych palaczy marihuany, którzy chcą stworzyć przestrzeń społeczną dla osób o podobnych poglądach, aby wspólnie cieszyć się trawą.

Wizyta w Cannabis Social Clubie, Czyli Hiszpańskiej Asociación

Najlepszym sposobem jest wcześniejsze skontaktowanie się z klubem za pośrednictwem mediów społecznościowych lub WhatsAppa i poinformowanie ich o swoim przybyciu (a konkretnie o przybyciu nowicjusza). Przy pierwszej wizycie należy okazać ważny dokument tożsamości, a jeśli chcesz dołączyć do klubu, zostanie Ci wydana karta członkowska. Zakupioną marihuanę będziesz mógł spożywać w klubie lub w zaciszu domowym. Joint na plaży może i brzmi fajnie, ale w Hiszpanii konsumpcja marihuany w miejscach publicznych jest zabroniona i grozi za to mandat, jednak w międzyczasie policja zaczęła przymykać i na to oko. Wystarczy nie obnosić się publicznie z tym, że pali się jointa.

Wyjątkowy Kraj w Europie – Portugalia

Szczególną pozycję w Europie zajmuje Portugalia. Od 2001 roku posiadanie i zażywanie wszystkich narkotyków jest tam zdekryminalizowane. Za używanie konopi indyjskich grozi zatem najwyżej grzywna. Ponadto Portugalia ma najwyższy poziom tolerancji na posiadanie marihuany: kara więzienia grozi dopiero wtedy, gdy mamy przy sobie więcej niż 25 gramów. Jednak i tutaj palenie nie jest legalne.

Spożywanie Marihuany w Liczbach

Większość palaczy marihuany to osoby w wieku 15 do 24 lat. W przeprowadzonej, ogólnoeuropejskiej ankiecie aż 19,2% tej grupy wiekowej przyznało, że przez ostatni rok spożywało marihuany. Jeśli do statystyki zaliczymy też osoby poniżej 34 roku życia, to odsetek ten spada do 15,4%.

Największa ilość z tej grupy palaczy znajduje się we Francji, tam szacuje się, że odsetek palaczy marihuany w grupie 15-34 lat wynosi 21,8%. I to mimo najbardziej zaostrzonego prawa jeśli chodzi o spożywanie marihuany w Europie.

Według europejskiego raportu narkotykowego jedna trzecia wszystkich konfiskowanych narkotyków to marihuana, z czego połowa to susz marihuanowy a połowa to haszysz. Jednak prawda jest taka, że w Europie konfiskuje się trzykrotnie więcej ton haszyszu.

Legalizacja marihuany sprawiłaby radość nie tylko dla wszystkich użytkowników tej używki, ale również przyniosła niezwykle wiele korzyści finansowych dla kas podatkowych. Przykładowo w Niemczech, gdzie nowa koalicja już zapowiedziała legalizację marihuany, oszacowano, że zyski podatkowe z tego tytułu oraz oszczędności wynikające z braku postępowań karnych wyniosłyby 4,7 miliardów euro rocznie.

W Austrii nawet w kwestii ogólnie dostępnego suszu CBD sytuacja prawna nie jest do końca jasna. Produkt ten można legalnie zakupić i spożywać jako produkt do aromaterapii oraz do palenia. Natomiast inaczej jest w przypadku kosmetyków oraz suplementów diety. W tym przypadku CBD jest zakazane. Znana austriacka cukiernia Aida musiała wycofać z oferty wszystkie swoje produkty zawierające CBD. Na legalizację marihuany w tym kraju trzeba jeszcze poczekać.

Zdekryminalizowana, Ale Nadal Nielegalna

W prawdzie dekryminalizacja to nie to samo co legalizacja, ale jest to niewątpliwie krok w dobrą stronę. Tym samym w Czechach posiadanie do 15g marihuany jest tolerowane i niekaralne. Również w Szwajcarii czy Włoszech można posiadać małe ilości marihuany. Podczas gdy Portugalia była pierwszym krajem, który zakończył wojnę przeciwko narkotykom, to ich spożywanie było zdekryminalizowane już w 2001 roku.
Legalny status marihuany w Europie jest nadal nieujednolicony. Mimo, że podjęto już wiele kroków w kierunku legalizacji, to pozostaje czekać na jeszcze większy rozpęd w tym kierunku. W każdym razie jest to już kwestia nie „czy“ marihuana zostanie zalegalizowana, ale „kiedy”.

Legalna Medyczna Marihuana w Europie

Marihuana do celów medycznych jest dostępna już w kilkunastu krajach europejskich. W 23 z 47 europejskich państwach medyczna marihuana jest dostępna przy zachowaniu poszczególnych warunków. Niektóre kraje, takie jak Łotwa, czy Grecja, zalegalizowały w prawdzie medyczną marihuanę, jednak cały program medycznej marihuany nawet jeszcze nie wdrążono w życie. I tak jest w wielu krajach. Medyczna marihuana jest legalna, ale dostęp do niej jest bardzo utrudniony, jak na przykład w Polsce.

W Niemczech medyczna marihuana jest legalna i również dostępna w aptekach, a w niedalekiej przyszłości zapowiedziano również całkowitą legalizację do celów rekreacyjnych.

Oceń
[Głosów: 23 Ocena: 5]