Opublikowano

Historia Medycznej Marihuany, Wszystko o Medycznej Marihuanie

medyczna marihuana, czyli konopi indyjskie w medycynie

Co trochę słyszymy, że marihuana jest używany jako lek już od tysięcy lat. Dlatego chcemy w tym artykule wybrać się w podróż w czasie i przyjrzeć się, jak wszystko się zaczęło.

Chiny: Pierwsze Wzmianki o Marihuanie Jako Lekarstwie

Marihuana jako lek swoje początki miał prawdopodobnie w Chinach. Pochodzący z chińskiej mitologii Cesarz Shennong, który ponoć żył około 5000 lat temu, jak głoszą legendy miał badać przeróżne rośliny w kierunku ich właściwości leczniczych. Swoje wyniki spisał w książce “Shennong Bencaojing” (klasyka o leczniczych ziołach według Shennonga). Naukowcy wychodzą z założenia, że ta książka powstała między rokiem 300 p.n.e. a 200 n.e. Książka ta miała powstać w trzech częściach, w których zostały opisane różne rośliny uzdrawiające oraz lekarskie. Również żywica pąków cannabisu miała tu zostać opisana jako środek leczniczy. Miała ona pomagać przy zaparciach, dnie moczanowej, czyli artretyzmie, malarii, chorobach kobiecych, reumatyzmie oraz roztargnieniu, tak samo jak przeciwko zapaleniom nerwów, obrzękom czy powiększeniu serca.

Indie: Cannabis Jako Ofiara i Środek Uzdrawiający

Marihuana około roku 2000 p.n.e. pojawił się w hinduskich tekstach, dokładniej mówiąc w “Atharvaveda”. Chodzi tutaj o święty zbiór świętych tekstów Hinduizmu, które między innymi zawierają magiczne formuły i zaklęcia oraz hymny. Cannabis był głównie używany jako ofiara dla Boga Shiva i był określany jako “Bhanga”, czyli słowo, które w dalekich zakątkach Azji dalej jest używane dla Cannabis Sativa. Przyjmuje się, że początki marihuany medycznej sięgają jeszcze dalej. Konopia indyjska była używana za czasów Wedy do celów medytacyjnych. Psychoaktywne działanie odgrywało tutaj ważną rolę. Również w indyjskiej medycynie cannabis odnajdywał zastosowanie, na przykład przeciw gorączce, zatwardzeniu, braku apetytu, stanom flegmatycznym, rozwolnieniu oraz trudności w mowie. Ponadto cannabis został wspomniany w ajuwedyckim tekście “Rajavallabha” z XVII wieku. Cannabis był tutaj wychwalany jako “elixir vitae”, który aktywuje siły duchowne, oraz dodaje energii oraz radości z życia. Ponadto był on stosowany do zwalczania lęków, jak i bólu głowy, skurczy, neuralgii, czyli nerwobóli, cukrzycy, astmy, histerii oraz impotencji. Przy drobnych operacjach cannabis służył również jako środek przeciwbólowy oraz znieczulający. W Indiach rozróżnia się następujące przetwory konopne:
Ganja: marihuana.
Charras: żywica, która powstaje w wyniku pocierania.
Bhang: pąki cannabis oraz jego liście, które są przetwarzane razem z tytoniem, przyprawami oraz miodem na wyrób cukierniczy albo rozpuszczane w Ghee, czyli maśle.

Od Starożytnych Indii aż po Starożytną Persję i Asyrię

Ze Starożytnych Indii wieść o działaniu cannabis trafiła do Starożytnej Persji jak i do Księstwa Asyryjskiego. Marihuana był tutaj stosowany nie tylko wewnętrznie przeciwko depresjom, zapaleniom stawów czy kamieniom nerkowym, ale również jako maść przeciwobrzękowa. Poza tym dzięki spożywaniu marihuany miał został przepędzony “zły czar”. Ponadto medyczna marihuana była używany na Bliskim Wschodzie jako lekarstwo na oczy. Aby ułatwić proces narodzin, palono go i inhalowano jego dym. Kadzenie marihuaną od IX wieku było powszechne wśród Asyrów.

Marihuana Medyczna u Scytów

Historia używania marihuany prowadzi dalej do koczowniczych ludów irańskich o nazwie Scytowie, którzy zamieszkiwali Wielki Step od VII wieku p.n.e. Grecki pisarz historyczny Herodot pisał o ty, że Scytowie inhalowali dym konopi podczas ceremonii pogrzebowych, aby eskortować duszę zmarłego na tamten świat w stanie podobnym do transu.

Marihuana Medyczna w Starożytnym Egipcie

Marihuana u starożytnych Egipcjan należała do świętych roślin. Była ona używana przede wszystkim w trakcie różnych rytuałów, jak na przykład jako ofiara do zaklęcia tamtego świata. W roku 1300 p.n.e. cannabis pojawił się na papirusie. Był on używany do leczenia bólu, podrażnień oczu oraz hemoroidów.

Marihuana Medyczna w Starożytnej Grecji i Rzymie

U starożytnych Greków i Rzymian psychoaktywne działanie marihuany nie odgrywało dużej roli. Również słynny doktor Hipokrates nie wspominał w żaden sposób o marihuanie jako leku. Dopiero później greccy oraz rzymscy uczeni mówili o marihuanie:

Grecki lekarz Pedanios Dioskurides w swojej “Materia Medica” pisze o działaniu cannabis przy zapaleniach, bólach ucha oraz robakach.
Rzymski uczony Plinius Starszy w swojej “Naturalis historia” wychwalał działanie marihuany przeciwko bólom.
Grecki lekarz Galenos z Pergamon w swoim dziele “Methodus medendi” opisuje działanie cannabis przeciwko bólom jak i przy wspomaganiu apetytu. Poza tym napomina on o toksycznym działaniu marihuany.

W XIII oraz XVI wieku muzułmańscy lekarze na Bliskim Wschodzie przetłumaczyli dzieła Galena oraz Dioskuridesa. W Islamie alkohol jest zabroniony, jednak w tamtych czasach zażywanie marihuany było bardzo rozpowszechnione. Tym samym używano to jako lekarstwo przy chorobach oczu, epilepsji, bólach, kłopotach z trawieniem jak i w celu “oczyszczenia mózgu”. W prawdzie medyczne użytkowanie cannabis było dozwolone, jednak kto używał to jako narkotyku, musiał liczyć się z karą 80 biczy.

Marihuana Jako Lekarstwo w Europie

Medycyną w Europie w czasach Średniowiecza zajmowały się zakonnice oraz mnisi. Praktykowali oni tak zwaną medycynę klasztorną. Pierwsze wskazówki o marihuanie jako lekarstwie znajdują się w piśmie “Physica – Liber simplicis medicinae” napisanym przez Hildegardę z Bingen, zakonnicę zakonu sióstr Benedyktynek oraz pisarkę i uzdrowicielkę. Pisze ona, że cannabis może być używany jako łagodząca ból oraz wspomagająca trawienie roślina i że cannabis nadaje się do leczenia ran oraz wrzodów. Dalszymi dolegliwościami były problemy żołądkowe jak mdłości, reumatyzm oraz zapalenie oskrzeli. Dodatkowo cannabis był używany jako zastępstwo dla opiatów. Marihuana pojawia się w różnych zielnikach powstałych od XVI wieku. Lekarz i botanik Leonhart Fuchs opisuje w swoim słynnym dziele “De Historia Stirpium” z roku 1542 kultywację Cannabis Sativa i cytuje tutaj nawet z dzieł Pliniusa, Galena oraz Dioskuridesa. W roku 1640 angielski botanik i farmaceuta John Parkinson w swoim dziele “The Botanical Theatre of Plants” zalecał nawet cannabis na żółtaczkę, rozwolnienie, kolki, kaszel, bóle, poparzenia, reumatyzm i na leczenie guzów nowotworowych. Wielu naukowców i obieżyświatów pisywało w tym czasie o konopiach i przywozili ze sobą z Indii oraz Bliskiego Wschodu wysuszone rośliny marihuany. Cannabis swój okres rozkwitu przeżył w Europie w XIX wieku.

Cannabis Jako Środek na Wszystko w XIX Wieku

W Europie i Stanach Zjednoczonych cannabis był najczęściej sprzedawanym lekarstwem w aptekach. Nawet najmniejsze miejscowe apteczki miały w zapasie ekstrakty konopne oraz różne nalewki czy syropy. Między latami 1842 i 1900 te stanowiły połowę wszystkich sprzedanych leków. W samej Europie między rokiem 1850 a 1950 istniało ponad 100 różnych preparatów z konopi. Ponadto cannabis uważany był za alternatywę dla opiatów. Był używany między innymi w leczeniu następujących dolegliwości:

  • Bóle głowy – migrena,
  • Nerwobóle,
  • Reumatyzm,
  • Epilepsja,
  • Skurcze,
  • Kaszel – Astma,
  • Stany niepokoju – lękowe,
  • Zaburzenia snu.

Ponadto różne specyfiki konopne, jak olej haszyszowy były skutecznie stosowane na brodawki. Stosowano co również w maściach na reumatyzm oraz rany. Pomimo, że znane było psychoaktywne działanie marihuany, w gruncie rzeczy nie było żadnej dolegliwości, na którą nie używano by tego leku na wszystko. Nawet dzieciom i niemowlakom podawano nalewki z konopi jako łagodny lek nasenny. Lubianymi przez dzieci słodyczami był pochodzący z USA konfekt, który robiony był z haszyszu oraz syropu klonowego. Bardzo często stosowano nalewki z marihuany bądź syropy. Dopiero później pojawiły się na rynku tabletki. Bardzo znanym był wodnisty ekstrakt z cannabis o nazwie “Extractum Cannabis indicae aquosum fluidum” firmy Merck, który miał pomagać na rozpowszechnioną gruźlicę oraz kaszel. Jako środek nasenny stosowano nalewkę z ekstraktu z konopi, lulka, wodzianu chloralu oraz bromku potasu. W Stanach Zjednoczonych środek ten był sprzedawany pod nazwą “Bromidia”. Również w Niemczech przepis na tą nalewkę pojawiał się w różnych książkach lekarskich.

Marihuana Medyczna Dla Zwiększenia Efektywności

W czasach wojen również wykorzystywano działanie da, aby zwiększyć wytrzymałość żołnierzy. Tak na przykład wojska Napoleona w trakcie swoich wypraw odkryli rozluźniające działanie marihuany, co pomagało im w zmaganiach kolejnych bitw. Również niemieccy żołnierze korzystali z działania marihuany, między innymi w trakcie wojny niemiecko-francuskiej w latach 1870-1871. Z pomocą marihuany mogli oni wzmocnić swojego ducha walki i zwiększyć swoją efektywność oraz wytrzymałość na polu bitwy. Ponadto cannabis pomagał im w psychicznym poradzeniem sobie z traumatycznymi przeżyciami jakie pozostały im po wojnie.

Palenie Marihuany Było na Czasie

W XIX wieku palenie marihuany było bardzo lubiane. Za to tytoń uchodził za drogi produkt. Cannabis przeznaczony do palenia nosił wtedy nazwę “zioło“ albo “orient”. Tak samo mówiono na niego “knaster”, ponieważ paliło się go w fajce i powodował on strzelający odgłos. W tym czasie na pojemnikach z tytoniem pojawiały się różne zdania, tak jak spotykamy je na dzisiejszych opakowaniach papierosów czy tytoniu, odnosiły się one jednak do marihuany. Na przykład: “Nie mieszaj orientu z piwem, inaczej będziesz miał szalone sny”. Z czasem jednak konopia traciła na sympatii, ponieważ tytoń stawał się coraz tańszy. Marihuanę paliło się jeszcze tylko w bogatszych sferach.

Marihuana Jako Lekarstwo w XX Wieku

W XX wieku rozpowszechnienie marihuany ostatecznie doprowadziło do początków prohibicji, która zapoczątkowała się w Stanach Zjednoczonych. Fala zakazu sprawiła, że cannabis został orzeknięty niebezpiecznym narkotykiem, a zwycięska fala prohibicji dodatkowo była wspierana przez państwową propagandę. Cannabis jest od 10.000 lat mocno zakorzeniony w ludzkiej kulturze i mimo prohibicji dalej był, jest i będzie używany jako używka oraz do celów medycznych. W między czasie ludzie znowu zaczęli przekonywać się do tej rośliny, co jest w dużej mierze zasługą medycznego postępu. Sami często mówimy, że kiedyś ludzie nie umierali na raka, bo go po prostu nie było, tak jak i innych śmiertelnych chorób. Być może działo się to właśnie dzięki temu, że wszyscy palili marihuanę, albo w jakiś inny sposób ją spożywali…

Medyczne odmiany konopi dostaniesz w naszym sklepie z nasionami marihuany THC-THC.

Przeczytaj również:

Oceń
[Głosów: 2 Ocena: 5]