Opublikowano

Jak Wykiełkować, Kiełkować Nasiona Marihuany, Konopi?

metody i sposoby kiełkowania nasion marihuany oraz konopi

Cały proces uprawy roślin marihuany zaczyna się od posadzenia nasion. Jednak nie każdy wie, jak dokładnie należy postępować podczas siania nasion i co właściwie dzieje się podczas kiełkowania nasion konopi?

Aby od razu wyjaśnić kwestię tego pytania, to od razu pokrótce naszkicujemy kiełkowanie nasion konopi indyjskich:

  • Nasiono znajdujące się w ziemi pochłania wilgoć z otoczenia, a wiosenne ciepło sygnalizuje mu, że może zacząć rosnąć.
  • Nasiono tworzy pierwszy korzeń, tak zwany korzeń palowy, który unosi wraz z sobą nasiono i przebija je przez powierzchnię ziemi na zewnątrz.
  • Tam tak uformowana sadzonka rozwija liściewy i zrzuca skorupkę nasiona. Zaczyna się wzrost rośliny.

Co Jest Potrzebne Do Kiełkowania Nasion Marihuany?

Aby już na samym początku zapewnić dla nasion optymalne warunki, należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

Ciepło

Optymalna temperatura do kiełkowania nasion konopi indyjskich wynosi od 24 do 26°C. Nawet jeśli opis odmiany mówi, że rozwija się ona w chłodniejszych regionach, to i tak do wykiełkowania należy zapewnić im wyżej wymienioną temperaturę. Dzięki macie grzewczej umieszczonej pod doniczkami można manipulować temperaturą tak, aby była ona optymalna dla kiełkowania.

Wilgoć

Trzeba się upewnić, że gleba jest tylko wilgotna, a nie mokra. Jeśli podłoże, w którym znajdują się nasiona, jest zbyt wilgotne, może szybko dojść do gromadzenia się wody i rozwoju pleśni. Dlatego, aby utrzymać wilgotność, najlepiej jest używać butelki z rozpylaczem.

Ziemia

Do kiełkowania nasion konopi indyjskich należy stosować podłoże ubogie w składniki odżywcze, ponieważ sadzonki są bardzo wrażliwe na nawożenie i nadmierną akumulację składników odżywczych. Może się zdarzyć, że pierwsze drobne korzenie obumrą i roślina przestanie rosnąć. Ogólnodostępne i tanie podłoża w marketach budowlanych czy w centrach ogrodniczych będą zatem odpowiednie. Ten rodzaj gleby nie jest zbity i nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych.

Co Należy Zrobić Podczas Kiełkowania?

Normalna procedura kiełkowania nasion konopi indyjskich polega na umieszczeniu nasion bezpośrednio w glebie. Doniczkę napełnia się ubogą w składniki odżywcze glebą, po czym palcem, bądź czymkolwiek innym, robi się otwór o głębokości około 0,5-1 cm i umieszcza się w nim nasiona ostrą stroną (czyli wierzchołkiem) do góry.

Otwór ostrożnie przykrywamy odrobiną ziemi i spryskujemy całość wodą, aż będzie wilgotna, po czym należy uzbroić się w cierpliwość i czekać. Codziennie należy zwilżać powierzchnię wokół nasion, chyba że gleba jest jeszcze wilgotna. Bardzo ważne jest, aby nasiona były skierowane wierzchołkiem do góry, ponieważ korzeń będzie wyrastał z wierzchołka, a następnie w kształcie litery “u” w dół. W ten sposób powstaje efekt dźwigni, który wypycha nasiono do góry.

Na wielu forach wielokrotnie można przeczytać o wstępnym kiełkowaniu, czyli przygotowaniu nasiona do kiełkowania, co ma niby zapewnić lepsze wyniki. Takim przygotowaniem ma być przykładowo moczenie nasion w wodzie. Jest to jednak totalna bzdura, ponieważ zdrowe nasiona z renomowanych seedbanków nie wymagają żadnej wstępnej obróbki, a takie moczenie najczęściej kończy się klapą, ponieważ nasiona gniją.

Co To Jest Wstępne Kiełkowanie i Czy Jest Ono w Ogóle Potrzebne?

Wstępne kiełkowanie polega głównie na moczeniu nasion. Można to zrobić na dwa różne sposoby. Pierwsza metoda to moczenie nasion w szklance z wodą, druga metoda to trzymanie nasion na wilgotnej chusteczce do nosa.

Wstępne Kiełkowanie: Metoda Szklanki z Wodą

Metoda ta polega na tym, że nasiona umieszcza się w szklance z wodą i mają one tam pozostać tak długo, aż opadną na dno. Jest to oznaka tego, że nasiona całe nachłonęły wodą. Następnie nasiona umieszcza się bezpośrednio w glebie.

Wstępne Kiełkowanie: Metoda z Chusteczką

Metoda z użyciem chusteczki polega na umieszczeniu nasion między dwoma wilgotnymi chusteczkami, a następnie między dwoma talerzami. Tym sposobem symulujemy wilgotną ziemię i ciemność pod jej powierzchnią. Następnie czeka się, aż nasiono wypuści pierwszy korzeń, a następnie ostrożnie umieszcza się je w glebie, korzeniem skierowanym w dół.

Wstępne Kiełkowanie: Metoda z Filtrem Do Kawy

Dr. Green zawsze używa tej metody do kiełkowania nasion konopi, ponieważ według niego zawsze ona działa. Bierzesz normalny filtr do kawy, moczysz go i wkładasz nasiona do filtra, który następnie wkładasz do przezroczystego plastikowego worka i wieszasz w jasnym, ciepłym miejscu, czyli na przykład w growboxie. Zazwyczaj po jednym lub dwóch dniach wypuszczone korzenie są już na wierzchu.

Czy Jest To Potrzebne?

Zdrowe nasiono ma sobie na tyle wody, aby móc zakiełkować w lekko wilgotnej ziemi. W momencie, gdy takie zdrowe nasiona dodatkowo jeszcze naciągną wody w szklance, to wzrasta prawdopodobieństwo, że spleśnieją. Im dłużej będą w szklance, tym większa szansa na pleśń.

W przypadku wilgotnych chusteczek jest tak, że sama metoda nie jest o tyle zła, co istnieje duże ryzyko uszkodzenia kiełka podczas przemieszczania go z chusteczki do ziemi. Tak samo może stać się, gdy kiełek wrośnie się w chusteczkę, co zdarza się bardzo często. Dlatego też mając w rękach dobrej jakości nasiona, od renomowanych producentów, warto jest zrezygnować z jakichkolwiek metod wstępnego kiełkowania.

Inaczej jest jednak w przypadku, gdy nasiona są stare lub były źle przechowywane. Wtedy są one już nieco wysuszone i dodatkowa porcja wody jak najbardziej może im pomóc. Więc jeśli nie jesteś pewien pochodzenia swoich nasion lub nie wiesz, w jakich warunkach były one przechowywane, to zdecydowanie warto jest skorzystać z wstępnego kiełkowania, gdyż może ono zwiększyć szansę na udany początek uprawy.

Czy Należy Kiełkować w Specjalnych Doniczkach Do Kiełkowania?

Kiełkowanie nasion konopi indyjskich w specjalnych doniczkach jest zalecane, ponieważ jeśli wsadzimy nasiona bezpośrednio do ostatecznej doniczki, to często zdarza się tak, że za dużo podlewamy, ponieważ duża powierzchnia ziemi szybko wysycha.

W ten sposób ryzykujemy nagromadzeniem się wody w doniczce i tym samym pleśnieniem. Polecamy również użycie takich doniczek do uprawy, które są biodegradowalne i się szybko rozkładają. Przed przesadzeniem można je namoczyć, częściowo oddzielić od ziemi lub posadzić razem z roślinami do ziemi, ponieważ korzenie po prostu się przez nie przebiją.

Inaczej jest jednak w przypadku odmian automatycznych, czyli autofloweringowych. Ponieważ mają one płynne przejście od wzrostu do kwitnienia niezależnie od światła, zaleca się sadzenie odmian automatycznych bezpośrednio do końcowej doniczki. Ponadto odmiany automatyczne w ogóle nie tolerują stresu spowodowanego przesadzaniem i czasami reagują na niego zatrzymaniem swojego wzrostu.

Absolutne Tabu Przy Kiełkowaniu, Czyli Czego Nie Wolno Robić

– Wilgotności Powietrza 100%
Niestety, ten mit istnieje na forach już od dawna: „Aby nasiona dobrze kiełkowały należy utrzymywać bardzo wysoką wilgotność powietrza. Zalecenie to powinno być jednak stosowane tylko w przypadku sadzonek, ale nie kiełkowania nasion, gdyż wszystko spleśnieje.

– Mini-Szklarnia z Pokrywą
Chociaż dla niektórych może się to wydawać logiczne, aby w trakcie kiełkowania umieścić swoje nasiona w mini szklarni z pokrywą, to jednak nie jest zalecane. W takiego typu szklarniach w ogóle nie ma cyrkulacji powietrza, właśnie przy to, że ich pokrywa jest zamknięta. Ze względu na brak ruchu powietrza i temperaturę, na świeżo powstałych sadzonkach bardzo szybko rozwija się pleśń.

– Torfowe Krążki Pęczniejące Jiffy
Mimo, że torfowe krążki są nadal wymieniane w wielu podręcznikach, nie zaleca się ich stosowania. Mają one złą wartość pH, co może mieć negatywny wpływ na nasiona. Ponadto, większość z nich jest trudna do rozdzielenia i jednocześnie zbyt gęsta, aby korzenie mogły w nich swobodnie i bez większego wysiłku rosnąć.

– Zbyt Duża Ilość Wody
Obojętnie czy przy wstępnym kiełkowaniu czy już po wykiełkowaniu nasion: zbyt duża ilość wody jest największym wrogiem zarówno nasion, jak i samych sadzonek. Zarówno nasiona, jak i świeżo wyhodowane rośliny, są niezwykle podatne na pleśń. Czasami wystarczy zaledwie pół dnia, aby pleśń mogła zaatakować sadzonkę i doprowadzić do jej całkowitego zgnicia.

Sprawdź również inny nasz artykuł: Częste Błędy w Kiełkowaniu Nasion Konopi Indyjskich. Dowiesz się z niego więcej o najczęściej popełnianych błędach podczas kiełkowania nasion.

Oceń
[Głosów: 25 Ocena: 5]