Opublikowano

Częste Błędy w Kiełkowaniu Nasion Konopi Indyjskich

błędy podczas kiełkowania nasion marihuany

Cały proces uprawy roślin konopi zaczyna się w pierwszej kolejności od zakupu nasion, a później właściwa uprawa zaczyna się od ich wykiełkowania. Jeśli już na tym etapie coś pójdzie nie tak, to będzie to wielki krok do tyłu, oddalający growera od posiadania samodzielnie wyhodowanych pączków. Kiełkowanie nasion nie jest żadną sztuką, a mimo to należy mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy, które Wam w tym artykule przedstawimy, opisując najczęściej popełniane błędy właśnie podczas kiełkowania.

Istnieje Wiele Metod Kiełkowania Nasion Konopi

Do najsłynniejszych należą:

  • Kiełkowanie w papierze kuchennym.
  • Kiełkowanie w kostkach jiffy.
  • Kiełkowanie w szklance wody.
  • Kiełkowanie bezpośrednio w ziemi.

Każdy z tych wariantów kryje pewne błędy, jakie można popełnić przy kiełkowaniu i tym samym zniszczyć nasiona, przez co już do niczego nie będą się nadawały. O ogólnych metodach kiełkowania nasion przeczytasz w tym artykule: Jak Wykiełkować, Kiełkować Nasiona Marihuany, Konopi?

Kiełkowanie na Papierze Kuchennym Bądź Między Wacikami

Ta metoda polega na nawilżeniu (nie namoczeniu!) kilku listków papieru kuchennego bądź kilku sztuk wacików do demakijażu. Nasiona umieszczamy na wilgotnym materiale, po czym nakrywamy je kolejną warstwą. Całość przechowujemy najlepiej w jakimś czystym, zamkniętym pojemniku lub specjalnie do tego przeznaczonych mini szklarni do kiełkowania, co zapewni nasionom utrzymanie stałej temperatury oraz wilgotności powietrza, czyli idealnych warunków do kiełkowania.

Co Przy Tej Metodzie Może Pójść Nie Tak?

1. Nasiona Są Poddane Zbyt Dużym Wahaniom Temperatur.
W momencie, gdy wahania temperatur są zbyt duże, nasiona nie będą kiełkować. Najlepsza temperatura do kiełkowania waha się pomiędzy 22-26°C i powinna cały czas pozostać stabilna.

2. Za Długi Korzeń Palowy.
W momencie, gdy nasiono pęka, wyłania się z jego wnętrza mały, biały korzeń, który fachowo zwie się korzeniem palowym. Jeśli ten korzeń stanie się zbyt długi, przyrośnie do papieru lub wacika i podczas przesadzania do podłoża może się odłamać lub zostać uszkodzony. Korzeń palowy rośnie szybko, dlatego nie należy zwlekać z wysiewem wykiełkowanych nasion, gdy tylko pojawi się on na powierzchni.

3. Zbyt Sucho Bądź Zbyt Mokro.
Jest to chyba najczęściej popełniany błąd przy kiełkowaniu tą metodą. Bardzo ważną rzeczą jest, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia papieru bądź wacików, gdyż brak wody doprowadzi do uschnięcia nasiona bądź też wypuszczonego przez nie kiełka. Tak samo dzieje się w odwrotnej sytuacji. Jeśli całe medium będzie zbyt mokre, to nasiono zgnije i nie wykiełkuje. Należy cały czas kontrolować poziom nawilżenia medium. Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest zraszanie całości butelką ze spryskiwaczem.

4. Zbyt Długi Kontakt Korzeni z Powietrzem.
Jeśli korzenie przez zbyt długi czas mają kontakt z powietrzem, to mogą obumrzeć. Dlatego też korzenie zawsze powinny być przykryte wilgotnym ręcznikiem papierowym lub też substratem.

5. Światło.
Wielu growerów jest na tyle niecierpliwych, że co trochę zaglądają na nasiona i patrzą, czy już wykiełkowały. Jest to diametralny błąd przy kiełkowaniu w papierze kuchennym, gdyż nasiona potrzebują absolutnej ciemności, aby w takich warunkach wykiełkować.

Kiełkowkanie w Krążkach Torfowych Jiffy

Wszystkim znane, małe krążki torfowe Jiffy składają się z wysuszonego i sprasowanego torfu bądź substratu kokosowego i są obłożone cieniutką siateczką, która utrzymuje ich kształt. Po nawilżeniu takiej suchej kostki Jiffy zaczyna ona pęcznieć i zwiększać swoją objętość. Jak krążek już napęcznieje i wchłonie wystarczającą ilość wody, umieszczamy w jego wnętrzu nasiono, aby mogło wykiełkować.

Co Przy Tej Metodzie Może Pójść Nie Tak?

1. Zbyt Hermetycznie.
Krążki Jiffy należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, ale jeśli umieścimy je w szczelnej szklarni lub pojemniku, to wilgotność może wtedy stać się zbyt wysoka i może powstać pleśń lub pojawić się inny szkodliwy grzyb. Jeśli używasz szklarni, zawsze upewnij się, że otwory wentylacyjne są otwarte i że jest dobra wymiana powietrza. Dodatkowo należy wietrzyć pojemnik lub szklarnię przez kilka minut co najmniej dwa razy dziennie, zdejmując pokrywę. Jeśli wilgotność i temperatura nie są odpowiedni, to świeże, młode nasiona w wilgotnym podłożu mogą szybko spleśnieć lub zostać zaatakowane przez niszczycielskie bakterie.
Idealna wilgotność dla kiełkowania wynosi 70%. Jeśli wilgotność jest niższa od tej wartości, kiełkowanie będzie wolniejsze i mniej udane. Jeśli jest powyżej tej wartości, może pojawić się pleśń i szkodliwe bakterie.

2. Za Mokro.
Krążki Jiffy powinny być dobrze nawilżone, ale jednocześnie nie powinny ociekać wodą, czyli powinny być przez cały czas wilgotne podczas kiełkowania, ale nigdy nie powinny stać w wodzie. W przypadku tych kostek można łatwo przeholować z podlewaniem. W rezultacie nasiona dosłownie zgniją. Jeśli z kolei nasiona nie są wystarczająco napowietrzone, nie wykiełkują.

3. Za Głęboko.
Nasiona należy wysiewać na głębokość ok. 1 cm pod powierzchnią podłoża. Jeśli nasiona są umieszczone zbyt głęboko, to siewka ma trudności z przedostaniem się na powierzchnię w stronę światła. I tu kolejna ważna kwestia. Kiełkując w krążkach Jiffy potrzebne jest światło, i to od samego początku kiełkowania, aby rośliny mogły się dobrze rozwijać. Jednak czai tu się pewne ryzyko, gdyż przy wystarczającym oświetleniu kostki mogą szybko wyschnąć. Należy tego unikać, ponieważ siewki nie są w stanie przetrwać w suszy.

4. Nadmierne Wahania Temperatury.
Nadmierne wahania temperatury uniemożliwiają kiełkowanie, tak jak wspomniano wyżej przy pierwszej metodzie kiełkowania.

5. Kilka Nasion w Jednej Kostce.
W jednej kostce Jiffy może umieści tylko i wyłącznie jedno nasiono.

6. Zbyt Długie Zwlekanie z Wysadzeniem.
Gdy tylko sadzonka ma pierwszą parę liści, należy ją umieścić w doniczce z dobrym podłożem. Krążki Jiffy nie zapewnią na długo wystarczającej przestrzeni dla korzeni.

Kiełkowanie w Ziemi

Nasiona można również od razu umieścić w ziemi i w ten sposób doprowadzić je do kiełkowania. Jest to chyba najlepsza i najmniej problematyczna metoda, jednak i tu kryje się kilka błędów, jakie można popełnić.

Co Przy Tej Metodzie Może Pójść Nie Tak?

1. Za Głęboko.
Również przy tej metodzie nasiona nie powinny być wciskane w glebę głębiej niż na 1 cm. Nasiona, które są bardzo małe, powinny być przykryte bardzo małą ilością ziemi.

2. Za Dużo Nawozu w Ziemi.
Do kiełkowania potrzebna jest przepuszczająca powietrze i raczej uboga w składniki odżywcze mieszanka glebowa. Pełne i bogate w składniki odżywcze podłoże, takie jak to używane do kwitnienia, nie jest dobrym wyborem. Mała siewka nie jest w stanie przetworzyć takiej samej ilości składników odżywczych jak duża roślina. W przypadku nadmiernego nawożenia młoda roślina może się po prostu wygiąć, przewrócić i obumrzeć.

3. Nieodpowiednia Ziemia.
Warzywa potrzebują podłoża o innym składzie niż rośliny konopi. Nawet gleba, którą można znaleźć w lesie lub na otwartym polu nie jest odpowiednia dla sadzonek konopi.

4. Przelanie Wodą.
Zbyt obfite podlewanie i zalanie wodą może zniszczyć sadzonki i młode rośliny konopi. Podobnie jest ze zbyt małą ilością wody. Upewnij się, że Twoja doniczka ma w dnie otwory, przez które nadmiar wody może szybko i dobrze spłynąć i podlewaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Istnieje reguła na rozpoznanie, kiedy należy ponownie podlać roślinę. Jeśli wbijesz w ziemię palec i wierzchni centymetr ziemi będzie suchy, należy podlać.

5. Kilka Nasion w Jednej Doniczce.
Zaleca się sadzenie tylko jednego nasiona na doniczkę. Kilka nasion i roślin w jednej doniczce może wzajemnie hamować swój rozwój.

6. Zbyt Ostre Warunki Środowiskowe Na Zewnątrz.
Jeśli wysiewasz nasiona bezpośrednio na dworze i jest zbyt gorąco, zbyt zimno lub zbyt wilgotno, to nasiona w takich warunkach mogą nie wykiełkować. Na zewnątrz warunki środowiskowe mogą być trudne do kontrolowania. W przypadku sadzonek oznacza to również większą awaryjność. Można znacznie zminimalizować odsetek niepowodzeń, jeśli przed wystawieniem sadzonek na zewnątrz wyhoduje się je w zamkniętych pomieszczeniach i w kontrolowanych warunkach.

Kiełkowanie w Wodzie

Kiełkowanie w wodzie to metoda, która u największej liczby growerów kończy się niepowodzeniem. Polega ona na umieszczeniu nasion bezpośrednio w wodzie na 24 godziny, zanim umieści się je w małej doniczce.

Co Przy Tej Metodzie Może Pójść Nie Tak?

1. Za Długo w Wodzie.
Jeśli nasiona pozostaną w wodzie zbyt długo, mogą zgnić lub utopić się. Jak tylko biały korzeń rośliny będzie widoczny, należy umieścić nasiona w odpowiednim podłożu.

2. Zła Jakość Wody.
Jeśli użyta woda jest zbyt twarda lub zanieczyszczona szkodliwymi patogenami, sadzonka może obumrzeć, zanim jeszcze ujrzy światło dzienne. Do kiełkowania najlepiej używać przefiltrowanej, destylowanej, czystej wody.

Oceń
[Głosów: 19 Ocena: 5]