Skunk, Skun, Holenderski Skun – Kto nie słyszał o powiedzeniu “mam najlepszego Holenderskiego Skuna”? Tego typu slogan gościł na wielu blokowiskach jeszcze do lat 2005. Była tak określana każda dobra marihuana w podwórkowym obrocie mimo, że często nie była to nawet odmiana skunka.
Działo się tak, gdyż w kraju, takim jak Polska, mało kto wiedział, że marihuana – konopie indyjskie – mają różne gatunki i odmiany, więc każdą mocną marihuanę nazywano wtedy Holenderskim Skunem. Ta rzeczywistość zmieniła się, kiedy powstały pierwsze sklepy z nasionami marihuany i można było w nich kupić masę różnych odmian konopi indyjskich.
Początki Nasion Marihuany Oryginalnego Skunka
Ta odmiana nasion marihuany jest uprawiana już od około 30 lat a nawet więcej lat. Już w tamtych czasach połowa growerów miała ją w swoim zbiorze. Jak podają źródła, Skunk to krzyżówka odmian konopi Acapulco Gold x Colombian Gold x Afghani. Wielu growerów przyznaje, że często występujący fenotyp jest zdominowany przez genetykę Afghani. Odmiana ta wytwarza krótkie, odporne rośliny z ciemnozielonymi liśćmi, dużymi i połyskującymi pąkami pełnymi aromatu skunka i z bardzo krótkim okresem kwitnienia. Jeśli ktoś uprawia Skunka i nie będzie miał w swoim growroomie typowego skunkowego zapachu, który powstaje około od trzeciego albo czwartego tygodnia kwitnienia, to może być pewny, że nie ma on do czynienia z oryginalną Skunkiem. Istnieją cztery ważne właściwości, którymi wyróżnia się oryginalny Skunk:
- Czas kwitnienia jest uderzająco krótki, niektóre fenotypy są już po 6 tygodniach kwitnienia gotowe do zbioru.
- Pąki Skunka są pełne kryształków żywicy. Kwiaty są duże i gęste, jednak nieco odporne na pleśń, która często atakuje właśnie takie okazy.
- Skunk śmierdzi jak skunks (stąd też jej nazwa), im starsze i większe, tym bardziej śmierdzące, wręcz powalające.
- High wywołany przez tą odmianę może działać paraliżująco na ciało, ale po zbiorze kwiatów, jak trychomy są jeszcze przeźroczyste jak kryształ, jest ona w stanie wywołać high odczuwalny w głowie.
Oryginalny Skunk – Sativa czy Indica
Nasiona marihuany Skunka zawierają więcej genetyki indici niż sativy, ze względu na genetykę Afghani, przez co konsument może przynajmniej odczuć lekki high w głowie, a nie tylko sedatyczne odczucie ciężkiego ciała.
Uprawa, Hodowla Oryginalnego Skunka
Ze względu na to, że odmiana Skunka tak szybko kończy fazę kwitnienia i jej genetyka jest zdominowana przez genetykę Afghani, potrzebuje ona maksymalnego wsparcia, aby wydobyć z niej to, co najlepsze. Jeśli weźmiemy pod uwagę całkowity czas, jaki ten szczep potrzebuje od wykiełkowania aż po zbiór, to zauważymy, że Skunk jest prawie tak szybka, jak niektóre odmiany z autofloweringiem. Przy odmianie z takim krótkim czasem kwitnienia, która znana jest ze swoich ciężkich i łamiących gałęzie pąków, grower musi jak najwcześniej zacząć wspierać wzrost oraz możliwy plon w każdej możliwej formie. Pospolite szczepy Afghani rosną w Afganistanie, często w zimnych, wietrznych i suchych regionach z wysokim promieniowaniem UV i bardzo niskimi temperaturami w nocy. Te odmiany konopi są przyzwyczajone do wzrostu w glebie z niedostatecznym poziomem składników odżywczych i często skłaniają się one ku ziemi, aby móc wyprodukować swoje szerokie, ciemne oraz grube liście. Jeśli uprawiamy dominującą genetykę Afghani, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby umożliwić jej pierwotne warunki. Warto użyć lamp UV, obniżyć temperaturę pomieszczenia oraz wilgotność powietrza poniżej normalnych warunków, dawać mniej wody i dopuścić do wysuszenia okolicy korzeni, zanim ponownie się podleje. Warto też dodawać CO2 do osiągnięcia 1100 ppm, gdyż dodatkowy dwutlenek węgla stymuluje wzrost i tym samym plon. W trzecim tygodniu fazy wzrostu usuwamy najwyższy merystem każdej rośliny, również jeśli nie uprawiamy Skunka w warunkach SCROG (grube pąki byłyby świetnym żywicielem dla pleśni), a ponadto podpinamy wszystkie gałęzie, bo pod ciężarem pąków mogą się połamać. Jeśli chodzi o nawożenie to orientujemy się na najwyższej dawce, jaką proponuje producent. Używamy podstawowych składników odżywczych oraz boosterów kwitnienia. Skunk lubi dużo jeść. Warto też kontrolować trychomy minimum dwa razy na dzień lupą z 30-krotnym powiększeniem. Trychomy Skunka z biegiem czasu zmieniają kolor z krystalicznie czystego w bursztynowy. Jak tylko 15% trychomów będzie miało kolor bursztynowy, jest to znak, że czas zbiorów. Sprawdza się też silny ruch powietrza w growroomie, ponieważ gęste pąki mogą w ten sposób się osuszyć i są chronione przed powstaniem pleśni. Najlepiej też rozdzielić od siebie wszystkie gałązki, aby pąki nie wrastały w siebie i się nie plątały. Ciekawostką jest, że przy uprawie Skunk trzeba być naprawdę bardzo ostrożnym, gdyż jej zapach może się okazać sporym problemem. Jej kwitnące pąki mogą pachnieć nawet na odległość 100 metrów.
Dostępność Nasion Marihuany Oryginalnego Skuna
Aktualnie na rynku mamy masę szczepów, hybryd skunka od wielu producentów, gdzie każdy ma swoją własną genetyczną selekcję. Tych odmian skunka jest tak wiele, że nie sposób ich już nawet zliczyć. Podobno Sensi Seeds ma w swoim asortymencie oryginalną Skunk, ale Dutch Passion również ma w sprzedaży tą odmianę. Jednak wielu growerów uważa, że to nie to samo. Ponoć Dutch Passion odwróciło związek pomiędzy indicą a sativą, który jest w wariancie Sensi Seeds. Odmiana Skunka Dutch Passion ma w sobie więcej sativy niż indici (bądź też, jak stwierdziliby inni – afghaniki). Innymi słowy wydobyto tutaj właściwości Acapulco Gold i Colombian Gold, a część genetyki Afghani została zmniejszona. Wynikiem tego jest odmiana ze znacznie dłuższym czasem kwitnienia (średnio 64 dni) i stymulujących highem.
W naszym sklepie z nasionami marihuany dostaniesz różne odmiany i hybrydy Skunka od różnych producentów nasion konopi.