W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz uprawiać swoje rośliny z ziemi. Pierwszą ważną rzeczą jest pojęcie, jaka jest różnica między dobrą a mniej dobrą ziemią. Następnie należy odpowiedzieć na pytanie, który nawóz będzie właściwy dla naszych roślin.
Wybór Właściwej Gleby
Nawet jeśli gleba na pierwszy rzut oka nie robi wrażenia, jakoby była „żywa”, to wbrew pozorom w 50-litrowym worku pracuje niezliczona ilość mikroorganizmów. Są one odpowiedzialne m.in. za to, ile i w jakim okresie czasu ziemia może uwolnić składniki odżywcze do rośliny.
Gleba w zwykłym sklepie ogrodniczym często jest bardzo tania, ale i też ma ona niską zawartość składników odżywczych w porównaniu do wysokiej jakości ziemi przeznaczonej specjalnie do uprawy. Ponadto, z powodu niekorzystnych warunków przechowywania w magazynie takiego sklepu możliwe jest, że gleba utraciła już składniki odżywcze lub została zanieczyszczona. Dzieje się tak, ponieważ ziemia jest często przechowywana na wolnym powietrzu, gdzie jest wystawiona na działanie czynników atmosferycznych.
W uprawie indoor dokonuje się zasadniczego rozróżnienia pomiędzy dwoma różnymi glebami. Z jednej strony jest to gleba uprawna, na której rosną siewki i młode rośliny lub sadzonki. Zawiera ona bardzo mało składników odżywczych, ponieważ rośliny w tym stadium często reagują bardzo krytycznie na wysoką dawkę składników odżywczych i mogą nawet obumrzeć.
Po zakończeniu tej fazy roślina jest zazwyczaj przesadzana do gleby doniczkowej. W zależności od jakości gleby doniczkowej, może minąć nawet kilka tygodni, zanim konieczne będzie ponowne dodanie składników odżywczych w formie nawozu.
Szczególnie wysokiej jakości ziemia do uprawy konopi zawiera zdrową mieszankę składników odżywczych, które są uwalniane stopniowo, z upływem czasu.
Niektóre gleby są tak stworzone, że radzą sobie całkowicie bez nawożenia. Jednak cena za taką ziemię jest również wyższa niż za standardową ziemię z marketu ogrodniczego.
Kolejną cechą wysokiej jakości ziemi jest to, że zawiera ona również materiały nieorganiczne, takie jak perlit. Umożliwiają one korzeniom lepszą wymianę tlenu i tym samym efektywniejszy wzrost.
Zaopatrzenie w Składniki Odżywcze Poprzez Nawożenie
Jeśli używasz gleby, której składniki odżywcze zostaną zużyte najpóźniej po upływie kilku tygodni, musisz uciec się do zewnętrznego zaopatrzenia w składniki odżywcze poprzez nawóz. Istnieje do tego celu wiele dobrych nawozów.
W uprawie indoor zaleca się stosowanie nawozu płynnego, ponieważ jest on natychmiast dostępny dla rośliny. Dokładne dawkowanie można znaleźć na opakowaniu.
W większości przypadków bardzo łatwo jest użyć odpowiedniej ilości. Niektórzy producenci nawozów oferują swoimi produktami możliwość dozowania odpowiedniej ilości nawozu na 10 litrów wody poprzez dodanie dodatkowego dozownika, z którego przelewa się odpowiednią ilość nawozu do konewki z wodą do podlewania.
Główną zasadą nawożenia jest zasada dodawania małych ilości nawozu, ale regularnie. Tutaj szczególnie polecanym medium dla nowicjuszy jest ziemia, ponieważ jest najbardziej wybaczająca i ma swego rodzaju efekt buforowania. Trudniej jest przedawkować nawóz i jednocześnie łatwiej jest odnieść sukces.
Dostępne są nawozy do uprawy roślin, a także pożywki dla roślin kwitnących. W zależności od tego, w jakiej fazie znajduje się roślina, ma ona różne wymagania co do składu składników odżywczych.
Wielkość Doniczki i Przesadzanie
Im większa doniczka, tym bardziej stabilny jest cały organizm glebowy, w którym roślina jest ukorzeniona. W rezultacie łatwiej jest zrekompensować drobne błędy.
Im większy jest system korzenny, tym większa może stać się roślina. Ponieważ jednak celem hodowli w zamkniętych pomieszczeniach nie zawsze jest uzyskanie możliwie jak największych roślin, wystarczą stosunkowo małe doniczki.
Zaleca się użycia donic o pojemności od pięciu do dziesięciu litrów. Nie należy używać dużych doniczek na początku hodowli, ponieważ w przeciwnym razie ziemia może stać się kwaśna. To niepotrzebnie zahamowałoby wzrost rośliny. Dlatego najlepiej zacząć od krążków torfowych Jiffy, a następnie wymienić doniczkę (około dwóch razy), gdy zauważysz, że torf jest całkowicie zakorzeniony.
Podlewanie
Tutaj, zwłaszcza początkujący, często popełniają błąd, dostarczając roślinom zbyt dużo wody. Wynika to głównie z tego, że każdy chce jak najlepiej zadbać o swoje rośliny i zaoferować im wszystko, czego potrzebują.
Chodzi jednak o znalezienie idealnej równowagi. Punktem odniesienia jest tutaj górna warstwa ziemi w doniczce. Ponowne podlewanie ma tylko wtedy sens, gdy właśnie górna warstwa ziemi w doniczce jest naprawdę suche. Dlaczego? Ponieważ nawet wtedy dolna część ziemi jest daleka od wyschnięcia.
Należy się jednak upewnić, że gleba nie jest na tyle sucha, że oddzieliła się od obręczy doniczki.
Sprawdzanie Jakości Gleby i Składników Odżywczych
Poziom pH
Wartość pH gleby można łatwo sprawdzić za pomocą specjalnego miernika do pH. Dla większości roślin odpowiednia jest wartość od pięciu do siedmiu. W przypadku hodowli w ziemi powinna ona znajdować się w górnym zakresie tej skali.
Wartość EC
Druga wartość, którą można zmierzyć, to EC. Wskazuje ona przewodność elektryczną. Im wyższa wartość EC, tym większa ilość składników odżywczych w glebie. W idealnym przypadku wartość ta mieści się w przedziale od 1,5 do 2,0.
Ponieważ jednak gleba ma tendencję do większej tolerancji na błędy, nie jest konieczne sprawdzanie wartości EC tak długo, jak długo przestrzegane są zalecenia producenta nawozu.