Opublikowano

Dziesięć Kroków do Zwiększenia Plonu w Uprawie Marihuany

jak zwiększyć plon w uprawie marihuany

Wielu hobbystycznych growerów z pewnością swoje pierwsze udane uprawy mają już za sobą i teraz zastanawiają się, w jaki sposób można jeszcze bardziej zmaksymalizować otrzymywane plony. Aby zwiększyć wydajność roślin konopi indyjskich można sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym stale można zwiększać swoje plony, nawet przy niewielkim wysiłku.

O ile manipulowanie roślinami w uprawach indoorowych jest banalnie proste, to na dworze ze względu na wiele czynników manipulacja roślinami jest utrudniona. Tak naprawdę do zwiększenia plonu wystarczy 10 kroków z kilkoma prostymi czynnościami, aby zwiększyć wydajność roślin konopi w uprawie zarówno w zamkniętych pomieszczeniach jak i na zewnątrz, na świeżym powietrzu.

1. Zwiększenie Wydajności Poprzez Wybór Dobrej Jakości Nasion i Odpowiedniej Odmiany

Co z tego, że będziesz mieć najlepszy sprzęt do uprawy, jeśli kupiłeś odmianę, która po prostu nie ma genetycznych predyspozycji do wysokich plonów? Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie genetyki, którą posiadamy i ewentualnie zakup nowych nasion konopi indyjskich, co może zdziałać prawdziwe cuda i zdecydowanie zwiększyć wydajność konopi. Ponadto wariant ten nie jest zbyt drogi i mieści się w łatwym do opanowania zakresie.

Dzięki wszechstronności rośliny marihuany jesteśmy w stanie wybrać genetykę najbardziej odpowiadającą naszym oczekiwaniom i wymaganiom. Na rynku istnieje wiele odmian, które są szczepami gatunku indica, sativa lub hybrydą obydwu. Oznacza to, że hodowca może wybrać odmianę na podstawie jej struktury, wysokości, wydajności i okresu kwitnienia. Rośliny gatunku indica zazwyczaj pozostają krótsze i wytwarzają topy wielkości piłki golfowej. Sativy są natomiast wysoko rosnące – uprawa takich roślin ze względu na ich gabaryty może być prawdziwym wyzwaniem, a hybrydy łączą w sobie najbardziej pożądane cechy obu gatunków. Hodowcy konopi, którzy szukają bardzo wydajnych odmian, powinni zwracać szczególną uwagę na wagę plonu, jaki dana odmiana produkuje.

2. Optymalizacja Temperatury Otoczenia

Wielu hodowców zaniedbuje kwestię panującej w growroomie temperatury. Ten punkt oferuje szczególnie duży potencjał do zwiększenia wydajności konopi indyjskich, a zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury spowalniają wzrost roślin.

Idealna temperatura dla roślin marihuany wynosi od 24 do 27 stopni. Aby zadbać o idealne i równomierne rozmieszczenie temperatury w pomieszczeniu, warto skorzystać z wentylatora, który automatycznie reguluje dopływ powietrza.

3. Optymalizacja Wilgotności Powietrza

Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność roślin, najlepiej utrzymywać wilgotność powietrza w pomieszczeniu do uprawy na poziomie 40-60 %. Gwarantuje to, że rośliny będą mogły optymalnie się rozwijać i rosnąć.

Ponadto dobra wilgotność powietrza sprzyja transpiracji aparatu szparkowego, a tym samym pozytywnie wpływa na plon. Aby osiągnąć idealne wartości, najlepiej użyć termostatu, który automatycznie reguluje pracę wentylatorów, a tym samym wilgotność.

4. Optymalizacja Cyklu Świetlnego

Kolejną rzeczą, która może zwiększyć plon to zwiększenie natężenia światła. Istnieją dwa sposoby, które można tutaj zastosować. Pierwsza to umieszczenie nad roślinami większej lampy uprawowej, a druga to zakup statecznika, który jednocześnie będzie oszczędzał energię elektryczną. Dzięki nowemu statecznikowi można wyciągnąć z lampy nawet o 15% większego natężenia światła.

Niektórzy hodowcy stosują specjalną metodę, znaną jako technika 12/12 from seed to weed, która całkowicie pomija tradycyjną fazę wegetatywną.

Fotoperiodyczne odmiany marihuany kwitną w oparciu o cykl świetlny. Aby odtworzyć warunki, które panują naturalnie w przyrodzie, hodowcy w zamkniętych pomieszczeniach stosują różne cykle świetlne, aby utrzymać rośliny w fazie wegetatywnej, a następnie zmusić je do kwitnienia.

Dlatego zwykle stosują cykl oświetlenia 18/6, który pozwala im utrzymać rośliny w fazie wegetatywnej przez około 2-4 tygodni, a następnie przechodzą do cyklu 12/12 w fazie kwitnienia. Od wieków jest to standard dla uprawy w pomieszczeniach. Jednak niektórzy hodowcy stosują alternatywną technikę uprawy znaną jako metoda 12-12 from seed to weed, czyli 12/12 od nasionka do zioła.

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o to, aby pominąć pierwotną fazę wegetatywną i natychmiast doprowadzić rośliny do kwitnienia, gdy tylko wykiełkowane nasiona zaczną wydostawać się z gleby.

Metoda ta jest szczególnie atrakcyjna dla plantatorów, którzy borykają się z ogromnymi ograniczeniami przestrzennymi. Ze względu na to, że takie rośliny są pozbawione fazy wegetatywnej, dorastają znacznie mniejsze i są o wiele łatwiejsze w obsłudze od zwykłych okazów, które są w fazie wegetatywnej od kilku tygodni.

Rośliny uprawiane tą metodą wytwarzają również znacznie mniej gałęzi i zazwyczaj są mniej krzaczaste niż zwykłe rośliny. Kolejną wielką zaletą tej techniki jest możliwość wyprodukowania 1-2 dodatkowych zbiorów rocznie. W rzeczywistości niektórzy plantatorzy są w stanie uzyskać nawet 7 zbiorów rocznie, co maksymalizuje plon.

To sprawia, że metoda 12-12 jest bardzo atrakcyjna również dla hodowców, którzy są pod presją czasu. Zamiast czekać na całą fazę wegetatywną i kwitnienie, mogą całkowicie pominąć fazę wegetatywną i zebrać kwiaty znacznie wcześniej.

Głównie krytykuje się tę technikę za pozbawienie roślin fazy wegetatywnej, przez co są niezdolne do wytworzenia kwiatostanów, przez co wytwarzają mniejsze plony przy jednym zbiorze. Inni twierdzą, że kwiaty tych roślin mają również niższe stężenie THC.

Jednak niektórzy hodowcy wychwalają technikę 12/12, twierdząc, że produkują godne pozazdroszczenia plony lepkiej, śmierdzącej i przede wszystkim silnej trawy. Na forach niektórzy nawet twierdzą, że są w stanie wyprodukować 1 gram trawy na każdy wat oświetlenia dostarczanego roślinom, co w przypadku zastosowania pojedynczej lampy HPS o mocy 250W odpowiadałoby około 250 gramom.

Trudno stwierdzić, czy te historie są prawdziwe. Tak czy inaczej, jedynym sposobem na to, aby odkryć, jak jest naprawdę, jest wypróbowanie tej techniki.

5. Optymalizacja Poziomu pH

Wartość pH jest niezbędna do wchłaniania składników odżywczych przez korzenie. Idealny poziom pH w przypadku roślin konopi to wartości między 5,5 a 6,5. Wszystko powyżej lub poniżej sprawia, że roślina nie wchłania ważnych składników mineralnych i może zastopować swój wzrost. Aby temu zapobiec, warto jest używać miernika poziomu pH, który w szybki i łatwy sposób pomoże w uzyskaniu optymalnego poziomu pH, a roślina idealnie będzie wchłaniać dostępne składniki odżywcze.

6. Optymalizacja Nawożenia Roślin i Wartości EC

Rośliny konopi są podobne do ludzi pod tym względem, że przybierają na wadze. Odżywki roślinne oparte na cukrze zapewniają bogaty tonik zawierający węgiel, który sprzyja korzystnym bakteriom i grzybom. Zastosowanie niesiarczonej melasy jest najprostszym sposobem zapewnienia im dobrej sieci pokarmowej w glebie, dzięki czemu rośliny łatwiej wchłaniają takie składniki odżywcze, jak podstawowy w uprawie roślin marihuany azot (N), fosfor (P) i potas (K) oraz mikroelementy z gleby i wytwarzają duże, tłuste, żywiczne topy.

Podobnie jak w przypadku poziomu pH, w osiągnięciu większego plonu może pomóc optymalizacja planu nawożenia. Najpierw trzeba ważnie obserwować rośliny, a jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy prawidłowo nawozimy swoje rośliny, to w celu uzyskania dokładniejszych informacji możemy skorzystać z miernika EC. Zdaniem wielu growerów takie urządzenie jest bardzo dobrą inwestycją i zdecydowanie pomaga zwiększyć wydajność roślin. W ten sposób można zapobiec nadmiernemu lub niedostatecznemu nawożeniu, ponieważ otrzymujemy bardzo wiarygodne wartości dla optymalnego spożycia składników odżywczych.

7. Odpowiedni Czas, Moment i Sposób Zbioru Plonów

Po miesiącach spędzonych na uprawie i pielęgnacji roślin konopi żaden grower nie chciałby zepsuć swoich zbiorów zbyt wcześnie lub zbyt późno je zbierając. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że idealny moment, w którym pąki osiągnęły najwyższą koncentrację kannabinoidów i terpenów, jest pod koniec cyklu kwitnienia.

Zbyt wczesne zbiory prowadzą do powstania kannabinoidów, które nie są optymalnie rozwinięte i skąpych, zmniejszonych plonów, podczas gdy zbyt późne zbiory powodują spadek THC. Nietrudno jest wyobrazić sobie to uczucie, kiedy nadszedł odpowiedni czas na ścięcie roślin. Jeśli posiadasz szkło powiększające i pasjonują Cię Twoje rośliny, zobaczysz różnicę.

W ostatnich dniach przed zbiorem należy aktywnie zmniejszać ilość wody przy podlewaniu roślin i podobnie jak w przyrodzie, należy skracać fazy naświetlania o godzinę każdego dnia. Na zewnątrz słońce nie przestaje świecić z dnia na dzień. Te dwa czynniki sygnalizują roślinie, że nadchodzi czas na doprowadzenie kwiatostanów do ostatecznej fazy, zwiększając wydajność i sprawiając, że topy jeszcze bardziej napęcznieją.

Kolejnym sposobem jest obserwacja słupków kwiatowych oraz trychomów znajdujących się na roślinach.

Słupki Kwiatów

Są to długie włoski znajdujące się na kwiatach konopi, które zbierają pyłki z roślin męskich podczas zapylenia. Służą one również najbardziej powierzchownej metodzie określania, czy roślina jest gotowa do zbioru. Podczas całego procesu wzrostu słupki zachowują swój biały kolor, aż pąki osiągną maksymalną koncentrację kannabinoidów. Kiedy roślina się starzeje, słupki zaczynają przybierać bursztynowy odcień i zwijają się do środka. W końcowej fazie słupki zmienią kolor na ciemnobrązowy.

Sprawdzoną zasadą jest odczekanie, aż połowa słupków będzie bursztynowa i pofałdowana – wtedy jest idealny moment na zbiór. Jeśli poczekasz dłużej, zbiory będą miały bardziej indicowe efekty.

Trychomy

Dokładniejszą metodą oceny dojrzałości roślin do zbioru jest sprawdzenie trychomów za pomocą szkła powiększającego. Podobnie jak w przypadku obserwacji słupków, należy przyglądać się zmianom koloru trychomów, aby określić właściwy czas zbioru. Trychomy są kluczowymi gruczołami żywicznymi na kwiatach, które wydzielają tak ważne związki, jak THC i terpeny.

Te włoski w kształcie malutkich grzybków są przezroczyste aż do fazy kwitnienia, zanim zaczną stać się mleczne. Wtedy to trychomy mają największe stężenia kannabinoidów i nadszedł czas na działanie. Po tym czasie trychomy przybierają bursztynowe zabarwienie, co wskazuje, że poziom THC zaczął spadać.

Odpowiednia Pora Dnia

Kiedy stwierdzisz, że Twoje rośliny są gotowe do zbioru, musisz poczekać z tym do wczesnego ranka lub całkowitego zmierzchu. Ważne jest, aby zebrać plony w niemalże całkowitej ciemności. To tylko subtelny szczegół, ale pora dnia, o której zbiera się plony, może mieć ogromny wpływ na smak i szorstkość wysuszonej marihuany. Zbiory pod wpływem światła mogą powodować wydzielanie składników odżywczych i potencjalnie zakłócać stężenie THC. Inne teorie twierdzą, że składniki odżywcze wytwarzane w procesie fotosyntezy migrują w nocy do systemu korzeniowego, a tym samym z dala od pąków.

Odpowiednie Narzędzia

Jeśli zamierzasz zebrać swoje rośliny, upewnij się, że masz pod ręką zestaw ostrych narzędzi i rękawiczki, najlepiej gumowe. Na początek usuń większość liści wachlarzowych, czyli tych największych. Następnie odetnij całą roślinę od systemu korzeniowego.

Pozostaw na roślinie kilka gałęzi, aby łatwiej było je powiesić do wyschnięcia. Oto wyhodowałeś idealną roślinę konopi indyjskich, która osiągnęła swój pełny potencjał i jest gotowa do wejścia w końcową fazę procesu uprawy. Pozostało tylko wysuszyć i utwardzić pąki i można się nimi delektować.

8. Wybór Odpowiedniej Metody Uprawy

Trening roślin konopi indyjskich, gdy są one jeszcze w fazie wzrostu, czyli w cyklu naświetlania 18/6, może być korzystne dla liczby wyprodukowanych pąków w późniejszym okresie. Nie wszystkie metody treningu będą pasować do warunków uprawowych, dlatego warto zapoznać się z każdą i samemu dopasować je do swoich potrzeb i warunków.

Trening LST

Polega na podwiązywaniu pędów roślin w dół, pozwalając im na niski wzrost i jednocześnie produkcję pąków wzdłuż pędu. Powoduje to przemieszczanie się hormonów wewnątrz rośliny, co powoduje, że przybiera ona krzaczasty kształt.

Screen of Green

Zastosowanie siatki (ScrOG) do wychowania roślin prowadzi do powstania równomiernego dywanu z pąków, w tym celu rośliny są ścinane pod piątym międzywęźlem, co powoduje, że kierują całą swoją energię do wzrostu pąków, które rosną nad siatką, co daje również dodatkowe wsparcie dla roślin konopi indyjskich.

Przycinanie Typu Topping i Fimming

Polega na przycięciu wierzchołka pędu głównego w celu przekierowania hormonu o nazwie auksyna, który jest odpowiedzialny za naturalną dominację wierzchołkową w roślinach konopi indyjskich, na boczne pędy. Technika ta nie tylko ogranicza wysokość roślin, ale także sprzyja krzaczastemu wzrostowi z długimi gałęziami bocznymi.

Oprócz tego warto też jest dokładnie wiedzieć, jaką uprawiamy odmianę. Odmiany gatunku indica często wymagają zastosowania metody uprawy SOG, czyli sea of green. Polega ona na tym, że maksymalna ilość roślin rośnie w małych doniczkach na dostępnej przestrzeni, przez co tworzy się morze pąków.

Natomiast na odmianach gatunku sativa warto zastosować, przykładowo, metodę ScrOG. W tym celu należy uwiązać w dół pędy boczne lub pęd główny rośliny, aby roślina w lepszy sposób mogła wykorzystać dostępne światło. Optymalizując metody uprawy można znacznie zwiększyć wydajność konopi indyjskich.

9. Odpowiednie Nawadnianie Roślin

Kwestia ta jest bardzo ważna i w większości przypadków niedoceniana. Woda to przecież życie. W związku z tym roślina nie może prawidłowo wykonywać procesów metabolicznych, jeśli nie ma dostępu do dostatecznej ilości wody. Każda roślina zużywa swoją indywidualną ilość wody. Aby sprostać tym indywidualnym wymaganiom, warto zainstalować automatyczny system nawadniania, który reguluje podlewanie roślin w zależności od ich potrzeb. W ten sposób każda roślina jest optymalnie zaopatrzona w wystarczającą ilość wody.

Do wyboru wśród różnych technik uprawy roślin marihuany mamy również systemy hydroponiczne, które również przyczyniają się do lepszej jakości i większej ilości plonów, a zarazem dbają o odpowiednie nawodnienie roślin.

Systemy NFT (Nutrient Film Technique)

Nie wymagają one żadnego medium do uprawy poza kostką z wełny mineralnej, jiffy-potów lub coco-plugów, lub cokolwiek innego, w czym będą rosły nasiona lub sadzonki (w zależności od systemu, na którym się pracuje). Korzenie roślin rosną na zamkniętym stole lub w rurach, które są stale nasycone cienką warstwą roztworu odżywczego.

Systemy DWC (Deep Water Culture)

Ten system polega na tym, że korzenie roślin znajdują się w doniczce z keramzytu i wiszą w napowietrzonym roztworze odżywczym. Systemy te mogą produkować ogromne rośliny o ogromnych plonach, jeśli się je optymalnie uprawia.

Systemy Kropelkowe

Są to systemy dla osób początkujących, którzy chcą przejść od uprawy organicznej do hydroponicznej. Systemy kropelkowe można ustawić w taki sposób, aby w zależności od potrzeb dostarczały roślinom kilka razy dziennie roztwór odżywczy, co oczywiście zmienia się w trakcie fazy uprawy. Zasadą jest tutaj: medium nigdy nie powinno być mokre (tak jak w przypadku ziemi).

Aeroponika

Podobnie jak w systemach DWC, korzenie roślin wiszą w takim systemie w komorze, w której są natryskiwane za pomocą wysoko- lub niskociśnieniowej dyszy natryskowej (wysokie ciśnienie wytwarza mgiełkę z wody). Po zwilżeniu korzeni, a następnie ponownym napowietrzeniu, wzrost roślin przebiega bardzo szybko i prowadzi do imponujących plonów.

10. Zaopatrywanie Roślin w Dwutlenek Węgla

Jednym z bardziej kosztownych sposobów na zwiększenie plonów jest wykorzystanie tak zwanych instalacji dwutlenku węgla. Dziesiątki badań pokazują, że wzbogacenie powietrza dodatkowym gazem CO2 prowadzi do znacznego wzrostu plonów w uprawach.

Obejmuje to także konopie indyjskie, a zalecane stężenie dwutlenku węgla dla roślin marihuany wynosi 1500 PPM, co zwiększa aktywność fotosyntezy. Większa ilość CO2 w powietrzu prowadzi do zwiększenia fotosyntezy i w efekcie do zwiększenia plonów.

Aby roślina konopi mogła skutecznie przeprowadzić fotosyntezę, potrzebuje intensywnego światła, składników odżywczych i dwutlenku węgla. W naturze zawartość CO2 w powietrzu wynosi około 400 ppm. Rośliny mogą jednak łatwo przyswajać i przetwarzać ilości 1200-1500 ppm, co prowadzi do znacznie wyższego plonu (ale zaleca się, aby nie przekraczać 1000-1200, w przeciwnym razie rośliny mogą być zestresowane). Podczas dostarczania roślinom konopi indyjskich dwutlenku węgla należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Pomieszczenie uprawowe musi być hermetycznie zamknięte.
  • Dopływ i odpływ powietrza podczas podawania CO2 musi być wyłączony.
  • Natężenie światła musi wynosić co najmniej 600W/m2 (dla lamp HPS lub MH).
  • Temperatura powietrza może dochodzić do 30°C, ale należy monitorować wilgotność powietrza, ponieważ jeśli wzrośnie ona zbyt mocno, transpiracja roślin zatrzyma wymianę powietrza przez aparaty szparkowe.
  • Aparaty szparkowe, które wychwytują CO2, otwierają się godzinę po zapaleniu się światła, zatem rośliny wykorzystują CO2 tylko w ciągu dnia.
  • Dwutlenek węgla jest ciężkim gazem, dlatego powinien być rozprowadzany na rośliny od góry.
  • Najlepiej stosować dostarczanie CO2 we wczesnej fazie cyklu 18/6 oraz 12/12.
Oceń
[Głosów: 7 Ocena: 5]