Na początku 2022 roku Dark Heart Industries, jedna z wiodących kalifornijskich firm zajmujących się genetyką konopi, ogłosiła, że wyprodukowała pierwszą na świecie beznasienną marihuanę dla hodowców komercyjnych.
Według doniesień technologia “PistilGuard” od Dark Heart produkuje triploidalne nasiona i klony konopi, które zasadniczo nie produkują własnych nasion, nawet jeśli mają bezpośredni kontakt z pyłkiem.
Ta innowacja technologiczna oznacza, że triploidalne konopie mogą być uprawiane na taką samą skalę co kukurydza lub pszenica, minimalizując ryzyko zapylenia i przypadkowej produkcji nasion. Wprowadzenie tej cechy w konopiach indyjskich to prawdziwy przełom, który umożliwia wyższe plony, drastyczne obniżenie kosztów oraz lepsze właściwości aromatyczne i chemiczne rośliny. Wszystko to prowadzi do większej rentowności – czytamy w komunikacie prasowym firmy.
Według firmy, możliwość uprawy konopi bogatych w THC z nasion i sterylnych klonów triploidalnych, które gwarantują produkcję roślin bez pestek, jest wielkim zyskiem dla hodowców, ponieważ odporna na pyłki marihuana i korzyści, jakie oferuje, pomogą przenieść produkcję marihuany z uprawy rzemieślniczej do uprawy rolniczej na dużą skalę.
Jak Uzyskać Rośliny Triploidalne?
Wielu może nie wiedzieć, co oznacza triploidalny i co to ma wspólnego z konopiami indyjskimi. Co zaskakujące, termin ten jest dość powszechny w świecie rolnictwa. Arbuzy, które nie mają pestek, nazywane są na przykład arbuzami triploidalnymi. To samo dotyczy wielu innych owoców, takich jak owoce cytrusowe, winogrona czy banany. Wspólną cechą roślin triploidalnych jest to, że są one beznasienne. Ale co to oznacza dla roślin marihuany?
Aby w pełni zrozumieć koncepcję marihuany triploidalnej, musimy wrócić trochę do podstaw genetyki konopi. Wiemy, że chromosomy zawierają informacje w postaci genów. Poliploidia występuje, gdy DNA nie występuje w parach chromosomów (diploidalne), ale w grupach po trzy (triploidalne), cztery (tetraploidalne) lub więcej zestawów chromosomów. Człowiek posiada 23 pary chromosomów, które czynią go diploidalnym, ponieważ wszystkie są parami (jedna od ojca, druga od matki) w jądrze komórkowym. Rośliny konopi indyjskich, z drugiej strony, są zwykle diploidalne, ale mają tylko 10 chromosomów.
Jednak badania wykazały, że konopie indyjskie, podobnie jak większość roślin, mogą powodować spontaniczne mutacje, które prowadzą do podwojenia genomu diploidalnego i dają tetraploidalne (4 kopie) lub oktloidalne (8 kopii) osobniki i więcej. Rośliny mogą być nawet z natury triploidalne, ale zdarza się to rzadko.
Dlatego naukowcy opracowali metodę tworzenia dowolnych triploidów poprzez krzyżowanie tetraploidów z diploidem. Tak więc otrzymany materiał siewny zawiera 2 kopie chromosomów tetraploidalnego rodzica i 1 zestaw diploidalnego rodzica. Ta metoda pozyskiwania takich roślin jest dobrze udokumentowana i została wykorzystana w celu poprawy wielu innych roślin uprawnych, szczególnie tam, gdzie beznasienność jest cenną właściwością agronomiczną, jak np. przy produkcji olejków eterycznych (rośliny triploidalne produkują 30-50% więcej terpenów) lub przy zwiększaniu biomasy (rośliny triploidalne dają 20-40% więcej plonów w porównaniu z rodzeństwem diploidalnym).
W Poszukiwaniu Marihuany Bez Nasion
Obecność nasion w roślinach konopi zmniejsza gęstość kannabinoidów i terpenów, co prowadzi do mniejszej produkcji THC, utraty plonów i mniejszej atrakcyjności kwiatów. Z tego powodu hodowcy od dawna szukali sposobów usuwania nasion z konopi indyjskich.
W latach 70-tych XX wieku hodowcy dokonali pierwszego przełomu w swojej kampanii na rzecz produkcji beznasiennych konopi indyjskich, fizycznie izolując rośliny żeńskie od obecności męskich roślin wytwarzających pyłek. Te niezapylone rośliny żeńskie miały wyższe plony i wyższą zawartość kannabinoidów niż podobne rośliny żeńskie, które normalnie zostałyby zapylone.
Szybko stało się jasne, że jeśli tworzy się klony tylko z jednej rośliny żeńskiej (rośliny macierzystej), można również osiągnąć równomierny wzrost roślin żeńskich. Ta metoda rozmnażania klonalnego jest do dziś metodą, za pomocą której uprawia się większość roślin konopi indyjskich. Naukowcy odkryli również sposób na wyprodukowanie tak zwanego feminizowanego materiału siewnego, który z 99% prawdopodobieństwem zapewnia wyhodowanie roślin żeńskich.
Ale nawet rośliny wyhodowane z nasion feminizowanych nadal były podatne na przypadkowe zapylenie ze szklarni lub z sąsiednich pól. Ponadto feminizowane nasiona mogą również produkować fenotypowo męskie rośliny, choć w bardzo małych ilościach.
W grę wchodzi również hermafrodytyzm, czyli żeńska roślina konopi, która wytwarza męskie kwiaty. Z kolei te kwiaty mogą wytwarzać pyłek, który może zapylać wszystkie rośliny żeńskie w swoim otoczeniu. Oznacza to, że hodowcy nadal muszą szukać roślin męskich, a także badać rośliny żeńskie pod kątem kwiatów męskich, ponieważ jedna z tych roślin może zapłodnić wszystkie rośliny wokół i zrujnować zbiory.
Ponadto, obce zapylenie jest dużym problemem, ponieważ obszary uprawy konopi indyjskich są coraz większe. Pyłki konopi przemysłowych i konopi indyjskich mogą latać nawet do ośmiu kilometrów, jeśli są przenoszone przez wiatr. Oznacza to, że wielu rolników jest narażonych na utratę wszystkich plonów, nawet jeśli nie ma roślin męskich.
Triploidalna Marihuana: Rozwiązanie Problemu z Pyłkiem
Wszyscy wiemy, że konopie beznasienne są już złotym standardem w branży, i nawet sami konsumenci bardziej cenią sobie beznasienne kwiaty konopi. Ale można zadać sobie pytanie: Skoro możemy już produkować beznasienną marihuanę, to po co nam triploidalne konopie? Odpowiedź można podsumować jednym słowem: pyłek. Triploidalna marihuana jest niewrażliwa na pyłki, co oznacza, że rośliny nie produkują nasion, nawet jeśli zostałyby zapylone.
W związku z tym ani pojedynczy męski kwiat, ani pole konopi oddalone o kilometr nie stanowią zagrożenia w postaci niezamierzonego zapylenia. Z tego powodu triploidalne konopie mają potencjał, aby zmienić produkcję konopi poprzez obniżenie kosztów pracy i wykluczenie możliwości utraty plonów z powodu niepożądanego zapylenia. Bezpośrednio prowadzi to do rozszerzenia uprawy konopi indyjskich.
Oprócz wyeliminowania problemu pyłków konopie triploidalne mają również potencjał, aby stworzyć nową generację designerskich roślin. Dzieje się tak, ponieważ możliwe jest selektywne uprawianie roślin, aby zdecydować, które cechy należy poprawić. Triploidalna marihuana ma trzy kopie każdego chromosomu, z których dwie pochodzą od rodziców i jedna kopia jest dodatkowa. Dlatego możliwe jest staranne dobranie roślin rodzicielskich, aby zapewnić konkretne chromosomy dla uzyskania pożądanych cech. Triploidy otwierają więc wiele specjalistycznych możliwości hodowlanych, aby stworzyć naprawdę unikalną genetykę.
Wniosek
W 2021 roku cały rynek konopi w kraju takim jak USA był wart ponad 100 miliardów dolarów. Co zaskakujące, pomimo liczby państw, które zalegalizowały tę roślinę, legalny rynek stanowił tylko 25% tej całkowitej liczby, podczas gdy reszta pochodziła z czarnego rynku. Wynika to z faktu, że koszty produkcji legalnej marihuany są dość wysokie, chociaż dywidendy są widoczne dla wszystkich.
Aby legalni producenci mogli być konkurencyjni i prześcignąć producentów czarnorynkowych, potrzebują narzędzi, które pozwolą im obniżyć koszty produkcji. Triploidalna marihuana ma potencjał, aby odwrócić tą sytuację i zmienić komercyjną produkcję konopi, eliminując ryzyko utraty plonów z powodu niepożądanego zapylenia. Rozwój triploidalnych odmian bez nasion był dużym krokiem naprzód dla wielu roślin uprawnych, takich jak arbuzy, banany i jabłka. To samo może się stać z marihuaną.