W celu zmanipulowania struktury wzrostu i ostatecznej wielkości roślin konopi indyjskich, a co za tym idzie – również zwiększenia plonów, można zastosować wiele technik i drobnych trików, po które sięga większość growerów. Najlepszą porą na zastosowanie takich metod jest stadium wegetatywnego wzrostu rośliny, czyli wtedy, kiedy roślina już nie jest siewką, ale jeszcze nie kwietnie i rośnie w cyklu naświetlania 18/6.
Najbardziej Popularne Metody Treningu Roślin Marihuany
Topping
Jest to metoda polegająca na odcięciu głównego pędu rośliny (wierzchołka), mająca na celu odsłonięcie pędów (pąków) pachowych, czyli pędów bocznych, które z kolei zapewniają wzrost rośliny. Dzięki temu roślina koncentruje się na wzroście dwóch głównych pędów. Topping to bardzo prosta technika, którą należy wykonać za pomocą czystych, sterylnych nożyczek lub skalpela.
Fimming
Jest to bardzo podobna metoda do toppingu, ale tutaj nie odcinamy całego wierzchołka rośliny, tylko około 70-80% jego części. Prowadzi to do tymczasowego ograniczenia wzrostu tej części rośliny, przez co cała jej energia trafia do miejsc wzrostu poniżej najwyższego punktu.
Low Stress Training (LST)
LST jest sztuką podwiązywania do dołu poszczególnych punktów dachu korony rośliny w taki sposób, aby rozłożyć ją wszerz. Dzięki temu dostarczamy światła do wewnętrznych części rośliny. Istnieje kilka sposobów podwiązywania bocznych gałęzi, a zazwyczaj najbardziej skuteczne okazują się sznurki, druciki, albo ciężarki.
Super Cropping
To umyślne nadłamanie łodygi rośliny poprzez mocne ściśnięcie jej między palcem wskazującym i kciukiem. Nie chodzi o całkowite odłamanie łodygi, ale o stworzenie zgięcia. Technika ta jest określana jako High Stress Training i powinna być wykonywana tylko przez doświadczonych hodowców.
Defoliacja
Podczas defoliowania usuwamy z rośliny wybrane liście z myślą, aby to, co na niej pozostanie, przyniosło jej jak największą korzyść. Defoliacja to korzystna metoda, ponieważ w ten sposób można usunąć z rośliny tak zwane popcorny (czyli pąki, z których dużo nie wyrośnie, a które kosztują roślinę mnóstwo energii), poprawić wentylację rośliny i poprzez usunięcie liści z dolnej części rośliny skupić się na jej górnym, ciężkim dachu.
Screen Of Green (ScrOG)
ScrOG polega na umieszczeniu nad rośliną siatki, która pomoże w jej trenowaniu i manipulowaniu. Poszczególne pędy przeplata się przez siatkę/sieć i w ten sposób wygina do pożądanej pozycji. Zwykle jest to długotrwały proces, który może trwać od 6 tygodni w górę, aż do momentu, gdy uznamy, że jest perfekcyjnie.
Dobór Najbardziej Odpowiednich Odmian (Nasion Marihuany)
Im lepszą wiedzę posiadasz na temat poszczególnych gatunków roślin konopi indyjskich, czyli indica, sativa i hybrydy, tym lepiej będziesz umiał rozpoznać, który typ roślin jest bardziej odpowiedni do treningu. Trening roślin w zasadzie oznacza manipulowanie dachem korony według własnej woli. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie cel związany z czasem wzrostu i wiedzieć, które szczepy i techniki są najlepsze dla twoich umiejętności i doświadczenia.
Wiele seedbanków w opisach poszczególnych odmian umieszcza takową informację, jaką metodę warto zastosować, aby zmaksymalizować plon.
Na przykład szczepy z dominacją sativy są idealne do treningu, ponieważ ich struktura i czas wzrostu pozwalają na różne eksperymenty zastosowania nawet kilku metod na raz. Odmiany z dominacją indica też są doskonałe do zastosowania treningu, jednak ich zbita i sztywna struktura wzrostu nie zawsze pozwala na szaleństwo. Z kolei odmiany automatycznie kwitnące, czyli autofloweringi, można trenować, ale nie można stosować na nich takich metod jak topping czy fimming. Przez krótki czas całego cyklu swojego życia po prostu się do tego nie nadają. Za to, jak najbardziej można eksperymentować na nich z siatkami ScrOG czy LST.
Wybór Najodpowiedniejszego Momentu na Trening u Roślin Fotoperiodycznych
Najlepszą porą na zastosowanie metod treningu u roślin fotoperiodycznych jest okres wegetatywny. Wegetacja rośliny odnosi się do czasu, kiedy Twoja sadzonka lub klon rośnie w cyklu świetlnym 18/6 (18 godzin światła/6 godzin ciemności). Jest to moment, w którym rośliny koncentrują się na produkcji jak największej ilości liści i jeszcze nie kwitną. Realne możliwości treningu zależą od rodzaju uprawy, wielkości doniczki, ilości roślin, wielkości growroomu i oczywiście od umiejętności i doświadczenia growera.
Czas Wzrostu: 7-14 dni
Komercyjni growerzy mają na celu wyhodowania jak największych plonów przy jak najmniejszym nakładzie pracy oraz pieniędzy. Dlatego też już po dwóch tygodniach wegetacji rośliny przełączają ją na kwitnienie.
Wegetacja trwająca dwa tygodnie to bardzo krótki czas i najlepiej jest zostawić roślinę w spokoju i nie stosować żadnych metod treningu, gdyż w tym czasie jest ona bardzo delikatna i podatna na wszelkie uszkodzenia oraz stres. Każdy błędny ruch w tym czasie będzie miał negatywny wpływ na jej dalszy rozwój.
Czas Wzrostu: 21-28 dni
Przy wzroście trwającym 3-4 tygodni można zastosować na roślinie topping, fimming, a nawet defoliację lub delikatny super cropping. Sativy i szczepy hybrydowe są bardziej wydajne i dają więcej plonu niż krępe i stosunkowo niskie indici. Ważne jest, aby dać roślinom czas spokoju i umożliwić im regenerację po każdym treningu, więc w tym okresie można raz, góra dwa, zastosować topping lub fimming.
- Topping 1-2 razy
- Fimming 1 raz
- Defoliacja na tydzień przed kwitnięciem
- Super Cropping
- LST
Czas Wzrostu: 36-70 dni
Uprawa jednej gigantycznej rośliny, która wymaga nawet dziesięciu tygodni czasu wegetacji ma swoje zalety i wady. Jednak poza wadami, czyli wysokimi kosztami (prąd, woda, składniki odżywcze) i wysokimi wymaganiami jeśli chodzi o regularną pielęgnację, taka wegetacja pozwala nam pójść do granic możliwości jeśli chodzi o wielkość rośliny i, co za tym idzie, wagę plonów.
- Topping 3-6 razy
- Fimming Kilkakrotnie
- LST
- ScrOG
- Super Cropping Kilkakrotnie
- Defoliacja na tydzień przed kwitnięciem
Trening Roślin Autofloweringowych
Odmiany automatycznie kwitnące, czyli autfloweringi, nie są zależne od cyklu dnia i nocy, jak ma to miejsce w przypadku fotoperiodycznych szczepów, i zaczynają kwitnąć po osiągnięciu danego wieku. Z tego względu takie odmiany nadają się co najwyżej do treningu LST, dzięki czemu do dachu korony przedostanie się więcej światła, a tym samym roślina stworzy więcej dużych topów.
Dobrym pomysłem w przypadku każdego rodzaju rośliny konopi indyjskich jest defoliowanie, ponieważ przekierowuje ono energię wzrostu rośliny do jej górnych części, które są najbardziej zależne od kwitnienia.
Rośliny automatycznie kwitnące nie powinny być poddawane toppingowi ani fimmignowi, ponieważ może to spowolnić wzrost i wpłynąć na strukturę wzrostu korony.
Odpoczynek i Regeneracja Roślin
Low Stress Trening to nie tylko metoda LST sama w sobie, ale wszystkie techniki, które nie powodują celowo silnego stresu lub urazu roślin. Praktyczne metody, takie jak topping, fimming, czy LST należą do kategorii niskiego stresu.
High Stress Trening, czyli techniki wysokiego stresu, wewnętrzne ściany komórkowe roślin są celowo rozbijane. Roślina wydziela wtedy hormony wzrostu, które są wysyłane z korzeni roślin konopi w górę w kierunku pęknięcia, aby się zregenerować i naprawić uszkodzoną część.
Złamana łodyga w krótkim czasie się zrośnie i w miejscu urazu wytworzy twardy, drewienkowy węzeł co oznacza, że roślina rośnie w siłę i nabiera struktury.
Ograniczona Powierzchnia Do Uprawy
Najlepszym sposobem w przypadku małej i ograniczonej powierzchni do uprawy jest praca ze szczepami gatunku indica i topping roślin już w ciągu pierwszych kilku tygodni wegetacji. Odsłonięcie pędów osi powoduje, że struktura wzrostu rośliny stanie się bardziej krzaczasta i wyrosną dwa główne pędy, które uniemożliwią roślinie wytwarzanie hormonu wzrostu – auksyny, który powoduje dominację wierzchołkową.
Fimming jest również doskonałym sposobem na znaczne spowolnienie wzrostu pionowego i dostarczenie większej energii wzrostowej miejscom o niższym wzroście. Ostrożne usunięcie 70-80 % wierzchołka rośliny daje dodatkowe 5-7 dni, zanim zacznie on znowu normalnie rosnąć. W tym momencie rośliny znacznie zmienią swoją strukturę, uzyskując krzaczasty i gęsty wygląd.
Trening Roślin Konopi Indyjskich Gatunku Indica
Ze względu na swoją strukturę genetyczną, szczepy z dominacją indici w okresie wegetacji pozostają niskiego wzrostu, mają małe odstępami między węzłami, grubopalczaste liście wachlarzowe i silną strukturą wzrostu. Często szczepy te są najtrudniejsze pod względem treningu i w bardzo krótkim czasie mogą rosnąć wyjątkowo krzaczaste, więc początkujący growerzy po rozpoczęciu kwitnienia mogą czuć się bezradni i nie wiedzieć zbytnio co z taką rośliną dalej robić.
Przycinanie dolnych liści wachlarzowych, które blokują dolne pędy, czyli defoliacja, jest dobrym sposobem na intensywne doświetlenie dolnych części rośliny, poprawę przepływu powietrza i zmniejszenie ryzyka inwazji owadów.
Topping jest doskonałą metodą na wytworzenie kilku głównych pędów u jednej rośliny. Przy uprawie wyłącznie roślin gatunku indica należy jednak uważać, aby nie dopuścić do powstania zbyt gęstego lasu roślin, chyba że przed kwitnieniem zastosujemy intensywną defoliację. Zbyt gęsto i ciasno rosnące rośliny są bardzo podatne na powstanie pleśni i źle się rozwijają.
Rośliny gatunku indica rosną z jednolitymi i jednorodnymi cechami, dzięki czemu idealnie nadają się do metody ScrOG lub SOG, w której rośliny są uprawiane w małych doniczkach, z bardzo krótkim okresem wegetatywnym i blisko siebie.
Podsumowanie
Stosowanie odpowiednich technik treningu we właściwym czasie nie tylko zwiększa wydajność i kontrolę nad roślinami, ale także pomaga w zarządzaniu swoją uprawą. Nauczenie się tego, jak trwałe i odporne są rośliny konopi indyjskich jest dobrym sposobem na zapoznanie się z poszczególnymi gatunkami i szczepami. Najważniejszą rzeczą jest jednak cierpliwość, pozwalająca roślinom na regenerację i odpoczynek.