Opublikowano

16 Powodów Dlaczego Nasiona Marihuany Nie Kiełkują

nasiona konopi nie kiełkują, jakie mogą być powody

Wykiełkowanie nasion to decydujący proces w uprawie roślin marihuany. W końcu jeśli nasiona nie wykiełkują, nie będzie ani roślin ani plonów. Samo sprawdzenie, czy nasiona konopi kiełkują, nie jest być zbyt trudne. Jeśli ziarno pęka i coś z niego się wydostaje (mianowicie dwa zielone liście i korzeń palowy), to znaczy, że wykiełkowało.

Jeśli kiełkujesz nasiona w glebie lub innym podłożu, to to, czy wykiełkowały zobaczysz dopiero wtedy, gdy na powierzchni ziemi pojawią się liście, nie zobaczysz natomiast korzenia palowego. Jeśli jednak kiełkujesz nasiona w szklance wody (czego nie polecamy, ale o tym poczytasz poniżej) lub wilgotnym ręczniku papierowym, zobaczysz, jak nasiona się otwierają i po kolei ukazują się wszystkie części anatomii pędu.

Jeśli jednak ziarno pozostanie zamknięte, to znaczy, że nie kiełkuje. Trudniejsze od określenia, czy ziarno wykiełkowało, jest ustalenie, czy ziarno w ogóle wykiełkuje.

Jak Długo Czasu Potrzebują Nasiona Konopi do Wykiełkowania?

Wykiełkowanie nasion konopi powinno zająć średnio 4-10 dni. Wszystko znajdujące się w tym obszarze jest całkowicie normalne. Czasami kiełkowanie może nastąpić szybciej, podczas gdy starsze nasiona mogą potrzebować więcej czasu, ponieważ mają twardszą skorupkę. W większości przypadków wysokiej jakości nasiona powinny wykiełkować we wskazanych powyżej ramach czasowych.

Dlaczego Nasiona Konopi nie Chcą Kiełkować?

Czasami nasiona nie pękają, co się zdarza i na co jest wiele powodów. Być może zastanawiasz się, co zrobić, jeśli nasiona marihuany nie wykiełkują – a odpowiedź brzmi jak zawsze: to zależy!

Jeśli zakupiłeś nasiona z niezaufanego źródła, to możliwe, że nie wykiełkują, bo będą złej jakości i były przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Możliwe jest również, że problem leży w warunkach środowiskowych, w jakich chcesz wykiełkować nasiona. Jeśli okaże się, że tak jest, to nie oznacza to od razu końca twojej uprawy. Przyjrzymy się zatem, przez co nasiona mogą nie kiełkować.

1. Za Mokro

Pierwsza zasada kiełkowania jest taka, że nasiona nie lubią pływać w wodzie. Kupując nasiona w renomowanych seedbankach możesz mieć pewność, że są one świeże. Co to oznacza? Że niedawno zostały zebrane z krzaczka i ich skorupka jest miękką i delikatna i wystarczy im naprawdę niewielka ilość wilgoci, aby pękły. Kiełkowanie takich nasion poprzez zanurzenie ich w szklance wody doprowadzi tylko do tego, że zgniją.

Kiełkując nasiona w glebie lub innym podłożu musisz zwracać uwagę na to, aby było ono wilgotne, ale nie mokre. Nasiona kiełkowane w bardzo wilgotnym podłożu mogą potrzebować więcej czasu na kiełkowanie lub w ogóle nie wykiełkować. Jeśli uznasz, że podłoże jest zbyt mokre, najlepszym rozwiązaniem może być ponowne zasadzenie nasion i rozpoczęcie tego procesu od nowa.

Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ w przypadku wilgotnej gleby prawdopodobieństwo pojawienia się niektórych patogenów jest znacznie większe, co może prowadzić do chorób, takich jak werticilioza, czyli choroba więdnięcia, która bardzo szybko zabije twoje rośliny. Najlepszym sposobem na kiełkowanie nasion marihuany jest umieszczenie ich na wilgotnym papierowym ręczniku. Należy przy tym zwracać uwagę, aby papier nigdy nie wysechł.

2. Za Sucho

Nasiona nie wykiełkują też wtedy, gdy będą miały za sucho. Nasiona konopi potrzebują wilgotnej gleby i wilgotności względnej około 70-90%, aby móc wykiełkować. Jeśli spróbujesz zasiać nasiona w suchym podłożu, szanse na wykiełkowanie są bardzo małe. Należy podlewać glebę, aż będzie przyjemnie wilgotna, a następnie przykryć nasiona, aby nie wyschły podczas kiełkowania. Jeśli gleba zacznie wysychać podczas procesu kiełkowania, lekko ją podlej.

3. Zła Jakość Wody

Brudna/skażona woda może również zapobiegać kiełkowaniu nasion konopi indyjskich. Jednak w większości przypadków jest mało prawdopodobne, aby słaba jakość wody spowodowała uporczywe zamknięcie nasion, dlatego należy najpierw poszukać możliwych przyczyn w innym miejscu. Jeśli jednak nie znalazłeś innego problemu lub wiesz, że użyłeś brudnej wody lub zawiera ona składniki odżywcze, czyli nawozy, być może znalazłeś przyczynę. Nasiona do wykiełkowania nie potrzebują żadnych nawozów, a wręcz ich nie lubią.

4. Za Mało Tlenu

Nasiona do wykiełkowania potrzebują wystarczającej ilości tlenu. Rośliny konopi na ogół lubią dobrze wentylowaną glebę. W fazie kiełkowania nasiona są uzależnione od tlenu, który jest im potrzebny do metabolizmu przed rozpoczęciem fotosyntezy. Niezależnie od tego, czy uprawiasz indoor, czy pod gołym niebem, do kiełkowania nasion konopi powinieneś używać luźnej i przewiewnej gleby. To samo dotyczy innych substratów – wystarczająca ilość tlenu jest niezbędna do zdrowego wzrostu roślin konopi na wszystkich etapach rozwoju.

5. Za Dużo Tlenu

Środowisko o zbyt wysokiej zawartości tlenu również może powodować problemy z kiełkowaniem nasion konopi. Podczas gdy w przypadku uprawy w glebie jest to praktycznie niemożliwe, może stać się problematyczne w przypadku bardzo specjalistycznych instalacji hydroponicznych.

6. Zbyt Wiele Składników Odżywczych w Glebie

Jeśli użyty substrat jest wzbogacony o składniki odżywcze, zwłaszcza syntetyczne, mogą one być toksyczne dla nasion konopi indyjskich i zapobiegać ich kiełkowaniu. Jeśli używasz wysokiej jakości gleby do kiełkowania, nie musisz dodawać do niej już żadnych składników odżywczych aż do fazy wzrostu siewek (w niektórych przypadkach nawet później!). Dobra gleba zawiera wiele składników odżywczych, które wspomagają rośliny w pierwszych fazach ich życiowego cyklu.

Jeśli zdecydujesz się na obojętne podłoże, jak na przykład kiełkowanie na chusteczce czy ręczniku papierowym, to też nie musisz dodawać żadnych składników odżywczych. Po wykiełkowaniu nasion, gdy umieścisz siewki w glebie, również nie musisz dodawać żadnych nawozów, ponieważ sama gleba będzie zawierała wszystkie składniki, jakie roślina potrzebuje.

7. Brak Miejsca

Aby wypuścić kiełka, nasiona potrzebują wystarczająco dużo miejsca. Kiełkując je bezpośrednio w ziemi należy zachować pomiędzy każdym nasionem odległość co najmniej 5cm od siebie, aby miały miejsce na pęknięcie i rozwój. Tak samo należy postąpić z kiełkowaniem na chusteczce.

8. Za Niska Temperatura

Do kiełkowania nasiona konopi lubią ciepłe temperatury, idealnie około 22-24°C. Z tego powodu wielu hodowców kiełkuje nasiona w pomieszczeniach, nawet jeśli zamierzają uprawiać swoje rośliny na zewnątrz.

Jeśli nasiona mają wykiełkować a temperatury zbyt mocno spadną, mogą wykiełkować później lub wcale. W temperaturze poniżej 15°C wykiełkują tylko niektóre nasiona, ale większość prawdopodobnie w ogóle.

9. Za Wysoka Temperatura

Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nasiona również mogą mieć trudności z kiełkowaniem. W zależności od odmiany nasiona kiełkują w nieco różnych warunkach. Jednak tylko nieliczne odmiany kiełkują w silnym letnim upale, dlatego zaleca się utrzymanie temperatury środowiska, w którym mają kiełkować nasiona, na poziomie około 22-24°C.

Mało prawdopodobne jest, aby drobne wahania temperatury spowodowały jakieś problemy z kiełkowaniem, jednak utrzymujące się gorąco może wysyłać fałszywe sygnały do nasion, uniemożliwiając im otwarcie.

10. Werticilioza, Czyli Choroba Więdnięcia

Choroba więdnięcia może atakować zarówno nasiona jak i sadzonki konopi indyjskich. Znana jest przede wszystkim z tego, że prowadzi do więdnięcia i śmierci sadzonek. Grzyby odpowiedzialne za werticiliozę mogą również wpływać na nasiona i uniemożliwiać im kiełkowanie.

Chociaż choroba może wystąpić w każdym środowisku, częściej występuje, gdy nasiona kiełkują w szklarni, gdzie jest zbyt ciepło i wilgotno, czyli w idealnych warunkach dla powstawania grzybów.

W chłodnych, mokrych i wilgotnych warunkach werticilioza również może wystąpić, a odpowiedzialne za to patogeny zabijają nasiona, przez co są do wyrzucenia, tak jak gleba, doniczki i wszystko, co mogło mieć z nimi kontakt, gdyż choroba może rozprzestrzenić się na inne nasiona lub rośliny.

11. Nasiona Zostały Dotknięte Gołymi Rękami

Jeśli dotkniesz nasion konopi gołymi rękami, możesz przenieść na nie wiele patogenów, które mogą je zabić i zapobiec ich kiełkowaniu. Dlatego w kontakcie z nasionami zaleca się noszenie rękawiczek lub przynajmniej dokładne umycie rąk. Niektórzy hodowcy dotykają nasion wyłącznie za pomocą wysterylizowanej pęsety, ponieważ pozwala ona na bardziej precyzyjną pracę.

12. Niska Jakość Nasion

Nasiona wysokiej jakości mają wyższy wskaźnik kiełkowania niż nasiona niskiej jakości. Najlepsze i renomowane seedbanki przeprowadzają testy partii swoich nasion, aby upewnić się, że sprzedane nasiona są zdolne do kiełkowania. Wskaźnik kiełkowania nie zależy tak naprawdę od odmiany lub rodzaju nasion (np. feminizowanych lub regularnych oraz automatic), ale tylko i wyłącznie od jakości. Nasiona każdej odmiany można uzyskać zarówno dobrej, jak i złej jakości.

Jeśli kupiłeś nasiona wysokiej jakości, ale tylko kilka z nich wykiełkuje, to na 99% możesz mieć pewność, że problem nie leży w nasionach, tylko pewnie zrobiłeś coś nie tak. Jeśli wybrałeś nasiona niskiej jakości, z których wiele nie kiełkuje to znak, że są to złe nasiona.

13. Stare Nasiona

Chociaż nasiona mają zdolność do kiełkowania przez wiele lat, to mimo to im są starsze, tym dłużej trwa ich kiełkowanie, aż w końcu nie będą już w stanie kiełkować.

Aby uzyskać optymalne wyniki, należy zużyć nasiona w ciągu jednego do dwóch lat od ich zbioru z rośliny macierzystej. Jeśli jednak weźmiesz starsze nasiona, mimo to warto jest spróbować szczęścia.

Czy świeże nasiona konopi będą kiełkować?

Tak, jak najbardziej, o ile są wystarczająco dojrzałe. Jeśli weźmiesz nasiona żeńskiej rośliny konopi, która nie jest jeszcze w pełni dojrzała, prawdopodobnie nie doprowadzisz ich do kiełkowania. Jeśli jednak poczekasz, aż roślina umrze w sposób naturalny, będziesz wiedział, że z powodzeniem wyprodukowała nasiona, które są gotowe do wydania kolejnego pokolenia.

14. Niewłaściwe Przechowywanie Nasion

Jeśli źle przechowujesz nasiona, może to również spowodować, że nie wykiełkują. Nasiona konopi powinny być przechowywane w chłodnym, ciemnym i suchym otoczeniu. Przechowywanie nasion w zbyt gorącym otoczeniu może doprowadzić do ich śmierci.

Największym problemem jest jednak wilgoć, która przecież powoduje kiełkowanie nasion konopi. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu i w lodówce. Jeśli już rozpakowałeś nasiona, to umieść je w woreczku strunowym i dodatkowo w hermetycznie zamykanym pojemniku na żywność, i umieść w lodówce. Sprawdź jak dokładnie przechowywać nasiona po zakupie.

15. Zbyt Dużo Światła

Nasiona konopi kiełkowane na wilgotnym papierowym ręczniku nie potrzebują do kiełkowania światła, muszą mieć ciemno. Jeśli są wystawione na nadmierne promieniowanie UV, mogą mieć trudności z kiełkowaniem. Jeśli kiełkujesz nasiona bezpośrednio w glebie, zakopane na głębokości do 0,5-1cm to muszą być wystawione na działanie świtała. W uprawie indoor (w domu) będzie to lampa a w uprawie outdoor (na dworze) będzie to słońce.

Czy nasiona konopi lepiej kiełkują w ciemności?

Każdy grower ma swoje wypróbowane metody kiełkowania nasion. Jedni kiełkują nasiona na wilgotnych ręcznikach inni bezpośrednio w glebie. Nie ma to wpływu na skuteczność kiełkowania. Ale należy przestrzegać tych dwóch zasad, które opisaliśmy powyżej.

16. Nasiona Zostały Zjedzone

Przy kiełkowaniu nasion w pomieszczeniach nie powinno to stanowić problemu. Jednak na zewnątrz może się zdarzyć, że jakieś zwierzę wyskubie lub wykopie i zje nasiona konopi. W takim przypadku na pewno nie wykiełkują. Jeśli zdecydujesz się na kiełkowanie na zewnątrz, to powinieneś zabezpieczyć swoje nasiona przed zwierzętami i złą pogodą.

Kiełkowanie Nasion Konopi: Praktyka Czyni Mistrza

Kiełkowanie nasion konopi indyjskich polega przede wszystkim na zrównoważeniu różnych czynników środowiskowych. Żaden z warunków do kiełkowania nie jest trudny do spełnienia, ale nasiona potrafią być kapryśne i nagrodzą każdego, kto zadba o odpowiednie środowisko.

zdarza się jednak, że nasiona konopi wyrastają z ziemi w najbardziej nieprzyjaznych warunkach, a następnie stają się dużymi i produktywnymi roślinami. Mimo to nasiona konopi w większości przypadków preferują stabilne i odpowiednie środowisko.

Oceń
[Głosów: 6 Ocena: 5]