Opublikowano

Czy Marihuana, Uprawa, Posiadanie i Sprzedaż w Hiszpanii Jest Legalna?

legalność marihuany w Hiszpanii, uprawa i jej posiadanie oraz sprzedaż

Mimo, że prawo dotyczące marihuany, także w Polsce, przedstawia inne stanowisko niż większa część opinii publicznej, to istnieją takie kraje w Europie, które mają bardzo liberalne podejście do tematu marihuany. Do takich krajów należy właśnie Hiszpania.

Przez ciągle rosnącą falę legalizacji trudno jest zrozumieć, dlaczego wiele krajów nadal się jej opiera, mimo to Hiszpania to jedno z najbardziej przyjaznych miejsc, a w tym artykule postaramy się nieco dokładniej opisać sytuację, która tu panuje w związku z marihuaną.

Hiszpania z biegiem czasu rozwinęła się do jednego z krajów europejskich, który obchodzi się z tematyką marihuany w bardzo luźny sposób. Każdy region może ustalić swoje własne prawo dotyczące spożywania marihuany. Jednak Hiszpania to nie tylko kraj, gdzie można swobodnie spożywać marihuanę, ale i też w pewnych warunkach ją hodować.

Z liczbą ponad 100 CSC, czyli cannabis social clubs, Barcelona zmieniła się w jedną z ziołowych stolic świata. Prawo dotyczące marihuany w Hiszpanii reflektuje się w jej długiej, kulturowej historii, która jest bardzo z tą rośliną powiązana.

Posiadanie Oraz Spożywanie Cannabis w Hiszpanii

Cannabis to narkotyk, który w Hiszpanii jest najczęściej spożywany. Do dziś Hiszpania nie rozróżnia pomiędzy medyczną a rekreacyjną marihuaną. Hiszpański kodeks karny nie zabrania konsumowania marihuany. Niemniej jednak jej spożywanie jest ograniczone tylko do miejsc prywatnych i zakazane w miejscach publicznych. Dlatego też w całej Hiszpanii znajdziesz kluby konopne, w których pali się marihuanę.

Mimo że posiadanie oraz spożywanie marihuany w miejscach publicznych są nielegalne, nie jest to czyn karany. Jeśli zostaniesz przyłapany na jednej z tych czynności, czeka Cię jedynie kara pieniężna w wysokości 300€. Zioło, które pali się w klubie konopnym, nie może go opuszczać. Jeśli jednak dokonasz zakupu i zdecydujesz się wynieść towar poza klub, czynisz to na własną odpowiedzialność.

Uprawa Marihuany, Konopi Indyjskich w Hiszpanii

Teraz sprawa nieco się skomplikuje. Uprawa marihuany w Hiszpanii jest nielegalna. Więc jeśli jest nielegalna, to skąd kluby ją mają? Otóż, mimo że techniczne rzecz biorąc, uprawa marihuany w celach komercyjnych jest nielegalna, to legalna jest jej uprawa do palenia. Oznacza to, że uprawa marihuany jest w porządku tak długo, jak nie jest ona przeznaczona do handlu.

Zatem uprawa we własnych czterech ścianach jest tolerowana. Jeśli jednak masz niezbyt miłych sąsiadów i zadzwonią oni na policję, to może ona się u Ciebie pojawić i zabrać Ci Twoje rośliny. Warto więc być dyskretnym. Powoli zaczynają się pojawiać nowe ustawy i zmiany prawa. Można powiedzieć, że marihuana mimo że nie jest jeszcze całkowicie legalna, to jest przynajmniej zdekryminalizowana. Oznacza to, że za jej uprawę nie grożą żadne kary tak długo, jak nie jest ona przeznaczona do sprzedaży i nie rośnie w miejscach na widoku publicznym.

Sprzedaż Marihuany w Hiszpanii

W Hiszpanii sprzedaż narkotyków jest czynem karalnym i jeśli zostaniesz na tym przyłapany, kara może wynieść nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Ze względu na to, że każda wspólnota autonomiczna może ustanawiać swoje własne prawo, istnieją takie zakątki Hiszpanii, gdzie po prostu jest odwracany wzrok. Mimo, że sprzedaż marihuany jest właściwie nielegalna, to i tak jest ona sprzedawana w klubach w Barcelonie. Do takiego klubu konopnego można wejść tylko jako jego członek. A aby stać się członkiem klubu musisz albo zostać zaproszonym przez osobę należącą już do klubu albo alternatywnie możesz spróbować bezpośrednio skontaktować się z wybranym przez Ciebie klubem.

Podczas gdy uprawa marihuany na własny użytek jest legalna, to jej handel jest nielegalny. Sprzedaż marihuany w międzyczasie stała się w pozytywny sposób odczuwalna w hiszpańskiej gospodarce, dlatego też możliwa jest szybka zmiana prawa i jej legalizacja.

Przyszłość Prawa?

Zważywszy na ogólne podejście Hiszpan do tematu marihuany możemy się spodziewać, że w niedługim czasie zostanie ona całkowicie zalegalizowana. Z jednej strony w Hiszpanii istnieją ludzie, którzy walczą za całkowitą legalizacją marihuany. Z drugiej strony są też tacy, którzy podchodzą do tego na zasadzie: “Po co legalizować jak i tak każdy dostaje to, czego chce?”

Aktywiści oczywiście mają do tego inne podejście, ponieważ legalizacja może pomóc społeczeństwu na różnych poziomach. Oprócz tego, że można oszczędzić sporo pieniędzy, które obecnie są wydawane na pracę policji walczącą z przestępcami marihuanowymi, to cały kraj, a zwłaszcza jego gospodarka czerpałaby z legalizacji marihuany bardzo duże korzyści. Wystarczy spojrzeć na Stany Zjednoczone.

Oceń
[Głosów: 9 Ocena: 5]