Opublikowano

Jak Długo Trwa High Po Spożyciu Marihuany?

high thc po marihuanie, jak długo trwa

Wielu konsumentów marihuany niemal od zawsze zastanawia się, jak długo właściwie trwa high po jej spożyciu? Jest to niekończące się pytanie, na które teraz grupa naukowców znalazła odpowiedź.

W badaniach opublikowanych w Neuroscience & Biobehavioral Reviews z 2021 roku naukowcy na czele z Danielle McCartney z University of Sydney odkryli „Okno ograniczenia”, które jest zależne od dawki THC, sposobu konsumpcji oraz dotychczasowych doświadczeniach z marihuaną.

U większości konsumentów high po spożyciu 20 mg THC utrzymuje się przez 4-5 godzin. Przy spożyciu mniejszej dawki high najczęściej utrzymuje się przez 3 godziny, podczas gdy przy dabbingu czy jedzeniu marihuany jej działanie utrzymuje się od 6 do nawet 10 godzin.

McCartney oraz jej koledzy przeprowadzili obszerną analizę 80 badań naukowych na temat dozowania marihuany oraz intoksykacji. Celem badań było jednak działanie marihuanowego highu na zdolność prowadzenia pojazdów i całe prace naukowców skupiały się głównie na znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.

Naukowcy odkryli, że użytkownicy marihuany w przeciągu 5 godzin od spożycia dawki 20mg THC w większości odzyskiwali zdolność do prowadzenia samochodu. Użytkownicy, którzy przyjęli tą samą dawkę THC spożywając ją z jedzeniem, potrzebowali na to więcej czasu.

Ogólnie z wyników badań naukowcom udało się wywnioskować, że Δ9-THC może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów, jednak nie udało się jednoznacznie i bez wątpliwości odpowiedzieć na pytanie, jak długo utrzymuje się high. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Różnice pomiędzy inhalowanym THC a spożywanym z jedzeniem są znaczne. Jak ogólnie wiadomo, działanie THC przy jego inhalowaniu następuje w przeciągu kilku minut. Przy spożyciu przez drogi pokarmowe w jedzeniu bądź w napojach działanie THC może nastąpić dopiero w przeciągu godziny lub więcej.

Naukowcom udało się ustalić, że palenie bądź waporyzacja dawki 20mg THC ogranicza prowadzenie pojazdów na około 4 godziny. Spożycie dawki 20mg THC poprzez artykuły spożywcze bądź napój ogranicza czas reakcji na około osiem godzin, czyli dwa razy tyle. Dane badań pokazały również, że czas reakcji kierowcy pod wpływem THC nie był dramatycznie ograniczony.

High Po Spożyciu Cannabisowych Produktów Spożywczych Następuje z Opóźnieniem i Dłużej Się Utrzymuje

McCartney, która współpracuje z Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics z Uniwersytetu Australijskiego powiedziała: „Nasza analiza pokazuje, że ograniczenie to może trwać do 10 godzin, jeśli drogami pokarmowymi skonsumowano duże dawki THC.” Typowe trwanie takiego ograniczenia, czyli działania THC, wynosi jednak 4 godziny, jeśli spalono lub inhalowano niskie dawki THC.

To „ograniczenie“, które konsumenci marihuany odczuwają jako high, czy też uczucie zmęczenia, kreatywności, radości, może się utrzymywać do 6-7 godzin, jeśli skonsumowano większe dawki THC. W ramach badań uznano 10mg THC jako średnią dawkę. Średnia dawka dla doświadczonego konsumenta może jednak oznaczać wysoką dawkę dla konsumenta okazjonalnego, wyjaśnia McCartney.

Współautor badań Dr. Thomas Arkell, również z Inicjatywy Lamberta, wyjaśnił: „Stwierdziliśmy, że ograniczenia przy okazjonalnym spożywaniu marihuany są o wiele bardziej przewidywalne niż u regularnych konsumentów. Osoby uzależnione od marihuany wykazują znaczną tolerancję na wpływ marihuany na zdolność prowadzenia pojazdów i funkcje poznawcze, podczas gdy zazwyczaj wykazują częściowe ograniczenie.”

Tajemnica Długości Trwania Highu – Każdy Jest Inny

Większość reakcji na działanie marihuany zależy od uwarunkowań biologicznych. Dodatkowo różne odmiany marihuany, jakie są dostępne na rynku, wywołują różne działanie. Jednak odmiana wywołuje relaksujący, usypiający high, podczas gdy inna odmiana sprawia, że człowiek staje się skupiony i żywy. Jest to znanym zjawiskiem, ale nie oznacza, że u każdego człowieka dana odmiana będzie wywoływać jednakowe działanie.

Dlaczego Każdy w Inny Sposób Odczuwa Działanie Marihuany?

Zróżnicowane przeżywanie highu ma związek z endogennym systemem endokannabinoidowym (ECS), który posiada każdy człowiek. Umożliwia to marihuanie różnorakie oddziaływanie na każdego konsumenta.

System endokannabinoidowy to sieć receptorów, lipidów oraz enzymów, które pomagają organizmowi utrzymać wewnętrzną równowagę oraz regulować różne funkcje organizmu. Konsumenci marihuany czują się na highu, gdy spożywane kannabinoidy (przede wszystkim THC, ale również CBD) współdziałają z ich ciałem.

Kannabinoidy wywołują konkretne efekty poprzez dokowanie do receptorów kannabinoidowych ludzkiego organizmu. Są to receptory CB1 oraz CB2. Tam kannabinoidy są rozkładane przez enzymy. Receptory kannabinoidowe, w zależności od danej osoby, różnią się genetycznie, co z kolei może wpływać na efekty marihuany, w tym na czas trwania jej działania.

Głównym czynnikiem mającym wpływ na czas trwania highu marihuany jest rodzaj spożywania konopi indyjskich. Wiemy, że haj wywoływany przez spożywaną żywność z zawartością THC trwa znacznie dłużej. Powodem tego jest fakt, że długość trwania haju odzwierciedla czas jaki THC potrzebuje do osiągnięcia maksymalnego nasycenia w krwiobiegu.

Podczas palenia marihuany high pojawia się niemalże natychmiast. Poziom THC osiąga swoje apogeum już w przeciągu pierwszych 30 minut do godziny po spożyciu. W przypadku produktów spożywczych bądź napojów z dodatkiem THC jest ono najpierw metabolizowane przez wątrobę, a następnie przenika do krwiobiegu, co wymaga czasu od 30 minut do 3 godzin, zanim jego działanie będzie odczuwalne.

W zależności od spożywanej dawki THC i danej tolerancji, haj, który został wywołany jedzeniem z dodatkiem THC, może utrzymywać się nawet cały dzień. Na ogół działanie THC przy spożyciu doustnym utrzymuje się przez 1-3 godzin.

Przy dabbingu koncentratów z rośliny konopi indyjskiej działanie jest odczuwalne natychmiast. Natomiast jego trwanie jest znacząco zależne od indywidualnej tolerancji. Konsumenci, którzy regularnie spożywają bogate w THC koncentraty, już po upływie 1-3 godzin nie odczuwają działania THC.

Te osoby, które nie mają dużego doświadczenia z takimi koncentratami i dabbingiem mogą natomiast przez cały dzień odczuwać silny high. Oczywiście tutaj też decydującą rolę odgrywają własne, biologiczne uwarunkowania oraz profil kannabinoidowy i terpenowy spożywanej odmiany.

To, w jaki sposób ludzie przeżywają działanie konkretnych odmian oraz dawki THC może też z biegiem czasu ulegać zmianie, jeśli, na przykład, wzrośnie lub zmaleje tolerancja albo dojdzie do zmian w chemii organizmu. Tak więc, czas trwania oraz nasilenie działania marihuany, a konkretniej THC, na ludzki organizm jest niemożliwe do dokładnego określenia, ponieważ są to czynniki, które są zależne od wielu różnych kryteriów.

Niemniej jednak można wyznaczyć pewne punkty zaczepienia, które mniej więcej pozwolą na oszacowanie czasu trwania highu po spożyciu marihuany.

Oceń
[Głosów: 10 Ocena: 5]