Opublikowano

Dwanaście Zasad Uprawy Konopi Indyjskich

zasady uprawy marihuany, hodowli roślin konopi

Uprawa roślin konopi jest zdecydowanie bardzo ekscytującym zajęciem. Bez względu na to, czy stosujesz marihuanę do celów medycznych czy rekreacyjnych, w uprawie własnych nasion i zbiorze własnych pąków jest coś wyjątkowego.

Ale zanim zaczniesz uprawę, ważne jest, abyś zwrócił uwagę na kilka ważnych rzeczy. Poniżej znajdziesz dwanaście cennych zasad, które powinieneś znać, zanim weźmiesz się za uprawianie własnego zioła. Dzięki temu możesz mieć pewność, że uzyskasz najlepszy możliwy rezultat, gdy nadejdzie czas żniw.

1. Naucz Się Podstaw Uprawy Roślin Konopi Indyjskich

Zanim zaczniesz swoją pierwszą uprawę, bardzo ważne jest, abyś posiadał podstawową wiedzę na temat roślin konopi. Nie musisz być ekspertem we wszystkim, co dotyczy tych roślin, ale postaraj się przynajmniej przyswoić podstawy cyklu życia roślin, ich wymagań odżywczych i struktury.

Oto kilka faktów na temat marihuany, które powinieneś znać i które pomogą ci odpowiednio przygotować się do uprawy. Zanim zaczniesz kiełkować swoje nasiona, zaczerpnij wiedzy z dedykowanych do tego książek bądź z internetu.

Konopie indyjskie należą do rodzaju roślin kwitnących, które mogą być płci męskiej, żeńskiej lub też w niektórych przypadkach hermafrodytami. Rośliny konopi indyjskich można uprawiać w pomieszczeniach, na zewnątrz lub w szklarniach.

W naturze rośliny męskie zapylają kwiaty żeńskie (lub ich pąki), aby wytworzyć nowe nasiona. Jednak większość hodowców nie zapyla swoich żeńskich kwiatów, ponieważ ich celem jest uzyskanie dobrej marihuany.

Istnieją trzy główne gatunki marihuany: Indica, Sativa i Ruderalis. Wszystkie trzy różnią się od siebie pod względem morfologii i działania.

Gatunki konopi z dominacją indica i sativa naturalnie są roślinami fotoperiodycznymi, co oznacza, że kwitną w zależności od ilości światła, jaką otrzymują. Z kolei rośliny Ruderalis kwitną automatycznie, w zależności od wieku, ale niezależnie od cyklu świetlnego, na który są wystawione.

Cykl życia konopi przechodzi przez trzy główne fazy: fazę sadzonki, fazę wegetatywną i fazę kwitnienia. W naturze rośliny konopi rosną co roku i rozpoczynają swój cykl życiowy między wiosną a pierwszymi dniami lata. Jednak czas trwania cyklu życiowego rośliny może być bardzo różny (od czterech do nawet dziesięciu miesięcy).

2. Oblicz, Ile Potrzebujesz Prądu

Po wystarczającym zrozumieniu rośliny marihuany, ważne jest, aby obliczyć sobie, ile prądu będzie potrzebne do utrzymania uprawy. Odnosi się to głównie do hodowców, którzy swoje uprawy prowadzą w zamkniętych pomieszczeniach. Nie zapominaj, że rośliny konopi potrzebują dużo światła (minimum do 18 godzin dziennie). Aby uprawa indoor zakończyła się sukcesem, trzeba na początek zadbać o wysokiej jakości oświetlenie do uprawy (większość hodowców używa lamp o mocy do 400-600W).

Oprócz lampy potrzebne są również inne urządzenia elektroniczne, takie jak wentylatory, wyciągi powietrza i inne. W niektórych budynkach mieszkalnych może to prowadzić do przeciążenia zasilania, ponieważ obwody elektryczne w takich budynkach są czasami ograniczone do ok. 1500 W.

3. Weź Pod Uwagę Wszystkie Koszty

Nie owijajmy w bawełnę: uprawa marihuany to dosyć kosztowne zajęcie. W zależności od tego, jak bardzo profesjonalna ma być Twoja uprawa, zanim zaczniesz, będziesz musiał nieco zainwestować w dosyć drogie wyposażenie i akcesoria.

Dokładna ilość akcesoriów, których potrzebujesz do uprawy indoor może się różnić w zależności od twoich umiejętności i planowanej skali uprawy. Niemniej jednak, większość hodowców indoor potrzebuje co najmniej następujące urządzenia, jak również doniczki, gleby i inne podstawowe akcesoria do uprawy:

  • oświetlenie,
  • wentylator,
  • ewentualnie growbox,
  • filtr powietrza,
  • reflektory światła,
  • małe wentylatory,
  • termometr/higrometr,
  • urządzenie do mierzenia pH.

Zakup i eksploatacja tych urządzeń odbije się oczywiście na Twoim portfelu. Większość akcesoriów jest jednak wielokrotnego użytku i zazwyczaj już po kilku zbiorach pieniądze wracają do kieszeni.

Uwaga: Koszt uprawy marihuany jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy hodowcy osiągnęli doskonałe rezultaty dzięki prostym zestawom za kilka stówek, podczas gdy inni wydają nawet do kilku tysięcy na profesjonalne wyposażenie swojego grow roomu.

4. Zapoznaj Się z Różnymi Metodami Uprawy

Konopie można uprawiać na wiele różnych sposobów. Zanim zaczniesz uprawę, pamiętaj, aby zapoznać się z różnymi metodami uprawy i wybrać tę, która najlepiej odpowiada twoim umiejętnościom i budżetowi.

Najbardziej powszechnym sposobem uprawy marihuany jest uprawa w glebie. W tym przypadku hodowcy dodają do gleby składniki odżywcze, które roślina następnie wchłania poprzez korzenie. Te składniki odżywcze mogą być dostarczane poprzez zakupione suplementy odżywcze lub naturalne alternatywy, takie jak kompost.

Alternatywnie, niektórzy zaawansowani hodowcy używają medium innego niż gleba. Te alternatywne metody bezglebowe (np. włókno kokosowe, piasek, woda lub nawet para wodna) są metodami hydroponicznymi.

Decyzja o sposobie uprawy roślin konopi należy wyłącznie od Ciebie, jednak jako niedoświadczony grower powinieneś wybrać najprostszą metodę opartą na glebie, a z czasem, gdy nabierzesz umiejętności, możesz próbować coraz to bardziej skomplikowanych metod, jak wyżej wymieniona hydroponika, czy aeroponika.

5. Wybierz Odpowiednie Miejsce Do Uprawy

Znalezienie odpowiedniego miejsca jest istotną częścią uprawy i bardzo ważną kwestią, o którą należy zadbać zanim się do niej zabierzesz. Zasadniczo istnieją tutaj 2 opcje, gdzie można uprawiać swoje rośliny – na zewnątrz, czyli na dworze, bądź wewnątrz pomieszczeń. Obydwie te opcje mają zarówno swoje wady jak i zalety.

Uprawa na dworze jest o tyle super, że nie wymaga dużych inwestycji. Wykorzystując naturalne światło słoneczne nie musisz kupować lamp, a tak długo, jak rośliny będzie otaczał przyjemny wiatr, nie ma potrzeby instalowania wentylatorów lub systemu wentylacyjnego.

Dużą wadą uprawy na zewnątrz jest jednak to, że nie masz kontroli nad klimatem i warunkami pogodowymi oraz światłem, na jakie narażone są twoje rośliny. Ponadto, praca na zewnątrz może przyciągnąć więcej uwagi osób trzecich, co może być problematyczne, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym uprawa marihuany jest nielegalna.

Ale uprawa w zamkniętych pomieszczeniach ma również pewne zalety. Po pierwsze, rośliny nie są na widoku i dlatego nie przyciągają niepożądanej uwagi. Masz również pełną kontrolę nad klimatem i możesz dostosować takie rzeczy jak temperatura, wilgotność i godziny naświetlania, tworząc tym samym idealne środowisko i warunki dla swoich roślin.

Dużą wadą uprawy indoor są koszty zakupu niezbędnych sprzętów oraz wyższe rachunki za prąd. Ponadto decydując się na uprawę pod dachem masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń.

6. Poznaj Oznaki Przenawożenia, Braków Składników Odżywczych Oraz Ataku Szkodników

Konopie, tak jak inne rośliny, są podatne na różne szkodniki oraz choroby czy pleśnie, a ponadto mają bardzo złożone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, światło i wodę. Jeśli któreś z tych warunków nie są odpowiednio spełnione, może to mieć negatywy wpływ na zdrowie roślin i zmniejszyć wielkość oraz jakość plonów.
Jeśli jednak będziesz umiał zauważyć i rozpoznać symptomy chorób lub niedoborów składników odżywczych czy też szkodników, to będziesz w stanie w porę zareagować i szybko podjąć odpowiednie działania, aby zminimalizować ich wpływ na rośliny. Oto kilka wspólnych cech, które powiedzą ci, że coś jest nie tak z twoimi roślinami:

Niedobór składników odżywczych: Objawia się poprzez czerwone łodygi, blade liście, karłowaty wzrost, poskręcane i/lub nakrapiane liście i/lub wady rozwojowe.

Szkodniki/choroby: Ich objawy to białe plamki na liściach (spowodowane przez nadgryzienia), poskręcane liście, żółte/brązowe plamy na liściach, brązowe lub czarne pąki, biały pył na liściach.

7. Odpowiednie Składniki Odżywcze i Ich Stosowanie

Aby przetrwać, rosnąć i odpowiednio się rozwijać, wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych i konopie indyjskie nie są tu wyjątkiem. Zanim zaczniesz uprawę, powinieneś mieć podstawową wiedzę o tym, jak dbać o swoje rośliny.

Trzema podstawowymi składnikami odżywczymi, których roślina konopi potrzebuje do przetrwania to azot, fosfor i potas. Większość dostępnych na rynku nawozów zawiera te składniki w różnych stężeniach.

Oprócz azotu, fosforu i potasu, pozytywny wpływ na rośliny konopi mogą też mieć inne składniki odżywcze, jak:

  • Wapń,
  • Siarka,
  • Magnez,
  • Mangan,
  • Bor,
  • Miedź,
  • Cynk,
  • Molibden,
  • Żelazo.

Aby zapewnić swoim roślinom zdrowy rozwój i tym samym uzyskać doskonałe plony, niezbędne jest posiadanie wiedzy o właściwych proporcjach tych składników odżywczych i właściwego z nich korzystania. Odpowiedniego nawożenia nie da się nauczyć w teorii, gdyż każda roślina jest inna i ma inne zapotrzebowania. Najlepszym sposobem jest metoda learning by doing, czyli uczenie się w praktyce. Warto jednak jednocześnie korzystać z różnych poradników, dostępnych w formie książek bądź blogów i for internetowych.

8. Zdobądź Wiedzę o Lampach do Uprawy

Jeśli zdecydowałeś się na uprawę indoor, to pierwszym urządzeniem, bez którego Twoje rośliny nie będą miały szans na przeżycie są lampy do uprawy. Istnieje wiele różnych lamp dedykowanych do uprawy roślin i warto jest wiedzieć, jaka lampa będzie odpowiednia do Twojego ogrodu oraz której lampy kiedy należy użyć.

Istnieje kilka rodzajów lamp, po które growerzy chętnie sięgają.

Kompaktowe lampy fluorescencyjne (lampy energooszczędne): Są to niedrogie lampy, po które growerzy często sięgają, gdy po raz pierwszy próbują swoich sił w uprawianiu marihuany. Kompaktowe świetlówki nie mają takiej energii jak profesjonalne lampy uprawowe i zazwyczaj dają mniejsze plony, ale ich zdecydowaną zaletą jest niska cena.

Świetlówki (T5 / T8): Świetlówki T5 i T8 są bardziej odpowiednie do uprawy konopi niż lampy energooszczędne ,jednak zazwyczaj emitują światło o niższym natężeniu niż jest to konieczne dla tych roślin. Oznacza to, że należy je umieścić bardzo blisko wierzchołków roślin, co może je przypalać.

Lampy LED: Lampy LED są najdroższą opcją jeśli chodzi o ich zakup, ale mają trzy ważne zalety. Dają świetne rezultaty, zużywają mało prądu, przez co Twoje rachunki za prąd nie będą wysokie, oraz nie nagrzewają się i nie podnoszą temperatury powietrza w pomieszczeniu. Ze względu na ich cenę, są one jednak mniej odpowiednie dla małych upraw i stają się opłacalne przy większych projektach.

Lampy metalohalogenkowe i wysokoprężne lampy sodowe, czyli słynne HPSy: Lampy metalohalogenkowe i HPSy są stosunkowo niedrogie i mają odpowiednie spektrum światła dla roślin konopi, co czyni je numerem jeden wśród wielu hodowców indoor.

9. Wybierz Odpowiednią Odmianę

W międzyczasie na rynku pojawiły się setki różnych odmian marihuany. Zanim zaczniesz uprawę, powinieneś przejrzeć dostępne szczepy i wybrać te, które najlepiej pasują do twojej przestrzeni uprawnej, umiejętności oraz Twoich upodobań i oczekiwań. Różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami mogą być bardzo duże, od morfologii rośliny po efekt działania.

10. Nikomu Nie Chwal Się Swoją Uprawą

Jeśli masz to szczęście mieszkać w regionie, w którym marihuana jest już zalegalizowana, to ten rozdział Ciebie nie dotyczy. Jeśli tak nie jest, zachowaj swoją uprawę konopi w tajemnicy i nikomu się nią nie chwal, nawet przyjaciołom.

Oczywiście zrozumiałe jest to, że uprawa własnego zioła sprawia wiele frajdy, jest ekscytująca i masz ochotę opowiedzieć o tym swoim przyjaciołom. Musisz jednak pamiętać, że konsekwencje za uprawę marihuany mogą być surowe. Dlatego też powinieneś trzymać swoje plany uprawy w tajemnicy tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ostatnią rzeczą, jakiej byś chciał to niespodziewana wizyta policji w Twoim domu.

11. Miej Pod Kontrolą Swoje Postępy i Rozwój Uprawy

Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać konopie, ważne jest, abyś monitorował swoją ciężką pracę. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na dokumentowanie swoich postępów w uprawie. Sposób, w jaki to zrobisz, zależy tylko od Ciebie. Wielu growerów dokumentuje swoje postępy co tydzień robiąc zdjęcia roślin, co jest jednak ryzykowne, w razie gdyby powinęłaby CI się noga, bo policja prześwietla wszystko, co znajdzie wtedy ma na Ciebie dowody jak na dłoni.

Alternatywnie możesz prowadzić dziennik uprawy, w którym będziesz zapisywał, jakich i w jakich dawkach używasz składników odżywczych, będziesz notował harmonogram oświetlenia i wszelkie inne zdarzenia, takie jak choroby, szkodniki, itp.

Jeśli dokumentujesz postępy, możesz śledzić wszystkie możliwe czynniki, które mają wpływ na twoje rośliny i jak sobie z nimi radzisz. Jest to szczególnie ważne dla nowicjuszy, ponieważ daje im to możliwość wielokrotnego przeglądania swojej pracy, wyłapania błędów i ich poprawy.

12. Musisz Wiedzieć, Jak Poprawnie Zbierać Plony i Jak z Nimi Dalej Postępować

Ostatnim punktem, jaki musisz przestrzegać, jest posiadanie wiedzy o zbiorze swoich plonów oraz o ich dalszej obróbce. Musisz wiedzieć kiedy zebrać pąki, jak je zbierać i co z nimi zrobić po ich zebraniu. Na nic zda się cały Twój wysiłek włożony w długie tygodnie uprawy, jeśli na końcu nie będziesz wiedział, jak postępować z plonami. Jeden błędny ruch może zniszczyć cały plon.

Przede wszystkim musisz znać różne etapy zbiorów i wiedzieć, w jaki sposób mogą one wpłynąć na moc i działanie twoich pąków. Na przykład, pąki, które są zbierane zbyt wcześnie, mają bardziej podnoszący na duchu efekt, podczas gdy pąki, które zbiera się później, mają bardziej relaksujący i uspokajający efekt.

Powinieneś także wiedzieć, co robić, gdy twoja marihuana jest gotowa do zbiorów. Po ścięciu kwiatów z rośliny, musisz wiedzieć jak je trymować, wysuszyć, utwardzić i przechowywać, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

A więc, na miejsca, gotowi i start. To była lista wszystkich ważnych punktów, które musisz przyswoić, zanim przystąpisz do uprawy. Jak już będziesz wiedział co zrobić, kiedy i jak, zamów nasiona ulubionej odmiany i bierz się do dzieła.

Oceń
[Głosów: 7 Ocena: 5]