Opublikowano

Rodzaje Oświetlenia do Uprawy Roślin Konopi

opisy lamp do uprawy marihuany

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia, które stosuje się w indoorowej uprawie roślin konopi. Różnią się one między sobą pod względem funkcji, rodzaju emitowanego światła, zużycia energii i oczywiście kosztów.

Zrozumienie i pojęcie różnic pomiędzy istniejącymi systemami oświetleniowymi jest pomocne, a nawet konieczne przy przemyśleniu całej uprawy praz podjęciu decyzji, które lampy będą najodpowiedniejsze do warunków panujących w growroomie, naszych oczekiwań oraz stanu naszego portfela.

Lampy Wyładowcze Wysokoprężne (HID)

Lampy HID (high intensity discharge lights) lub wysokoprężne lampy wyładowcze już od wielu dziesięcioleci sprawdzają się w ogrodnictwie indoorowym i zyskały na sławie wśród growerów w latach 80-tych. Do dziś są one odpowiedzialne za produkcję najwyższej klasy marihuany. Z czasem technologia tych lamp była dalej rozwijana, ale podstawowa zasada ich działania pozostała ta sama. Pomiędzy dwoma katodami umieszczonymi w rurze wypełnionej reaktywnymi substancjami chemicznymi powstaje łuk elektryczny. Substancje chemiczne odparowują pod wpływem ciepła, emitując światło o spektrum podobnym do światła słonecznego. To światło jest odpowiednie dla każdego rodzaju roślin jadalnych, a co najważniejsze, również dla konopi.

Lampy Metalohalogenkowe (MH)

Lampy metalohalogenkowe działają podobnie do lamp HPS, ale zawierają rtęć i halogenki metali (jodek i bromek sodu). Są one również bardzo wydajne, produkując 75-100 lumenów/wat, a nawet do 30% więcej, jeśli użyjesz statecznika.

Większość światła wytwarzana jest w zielonym, żółtym i pomarańczowym spektrum światła. Jednak spektrum lamp metalohalogenkowych ma większą ilość światła niebieskiego i fioletowego, co sprawia, że światło wydaje się wyraźnie migotać w kolorze od białego do bladoniebieskiego.

Lampa metalohalogenkowa może być używana przez cały cykl wzrostu. Jeśli jednak znasz się na rzeczy, to z pewnością użyjesz ich tylko podczas wegetatywnej fazy roślin i zamienisz je na lampy HPS na początku kwitnienia. Większy udział koloru niebieskiego i fioletowego imituje światło słoneczne, które świeci w szczycie sezonu. W tym czasie konopie są naturalnie w fazie wegetatywnej i otrzymują dużo promieniowania UVA i UVB. Te spektra stymulują silny wzrost młodych roślin.

Lampy Sodowe (HPS)

Lampy sodowe są urządzeniami bardzo energooszczędnymi. Wytwarzają one około 100 do 150 lumenów/wat z żarówkami o mocy 600W. Emitują one szerokie spektrum światła, które ma tendencję bardziej w kierunku czerwonego zakresu. Większość światła wytwarzana jest w zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonawym spektrum. Wytworzone przez te lampy światło ma barwę żółto-pomarańczową. Lampy HPS zawierają rtęć i amalgamat metalicznego sodu. Wysoka reaktywność substancji chemicznych w lampach oznacza, że żarówki są specjalnie skonstruowane z tlenku aluminium.

Mogą one być stosowane przez cały cykl wzrostu konopi, od nasion aż do zbiorów. Ale moc wyjściowa musi być dostosowana do wielkości roślin. Zbyt silne światło o mocy np. 1000W może przeciążyć małe sadzonki w małym growroomie bądź growboxie, a tym samym przynieść więcej szkody niż pożytku.

Niemniej jednak, sprytny hodowca będzie używał HPS w fazie kwitnienia, ponieważ czerwonawe spektrum światła dobrze imituje typowe jesienne światło, a to właśnie na jesień przypada kwitnienie roślin konopi w naturze. Naśladowanie czerwonawego spektrum światła słonecznego, które jesienią znajduje się niżej i świeci słabiej, daje lepsze kwiaty niż inne rodzaje światła.

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia, przy czym lampy sodowe, czyli HPS (high pressure sodium) i lampy metalohalogenkowe, czyli MH (metal halide) są najczęściej stosowane w uprawie konopi. Zarówno lampy HPS jak i MH do prawidłowego funkcjonowania potrzebują stateczników oraz reflektorów dla zwiększenia efektywności świetlnej.

Lampy LED

Lampa LED to dioda ze złączem p-n z półprzewodnikowym elementem emitującym światło. Jest to dosyć skomplikowane i nie ma potrzeby za bardzo wnikać w szczegóły. Zasadniczo lampy LED działają w ten sposób, że uwalniane są fotony, gdy odpowiedni ładunek przemieszcza się przez złącze przewodnika. To uwalnia światło. Urządzenie półprzewodnikowe jest umieszczone w soczewce, która kieruje i skupia światło.

Soczewki mogą być barwione w celu zapewnienia różnych spektrów, w tym promieniowania UV i podczerwonego. Są one jednokierunkowe i nie wymagają użycia reflektorów do przekierowania światła emitowanego przez żarówki, jak ma to miejsce w przypadku lamp HID. Lampy LED wymagają jednak użycia sterownika, który można porównać do statecznika, jednak opracowanego specjalnie dla systemów LED.

Oświetlenie LED może być stosowane w całym cyklu uprawy konopi. Lampy LED są wprawdzie drogie w zakupie, ale jednocześnie niezwykle energooszczędne i ich zakup zwróci się w krótkim czasie. Mają one również tę zaletę, że generują mniej ciepła niż lampy HID.

Żarówki LED dostępne są w szerokim zakresie mocy i spektrum. W fazie wegetatywnej stosuje się głównie żarówki niebiesko-białe, z niewielką ilością światła czerwonego. Po rozpoczęciu kwitnienia żarówki wymienia się na takie z przewagą koloru czerwonego z niewielką ilością niebieskiego i białego spektrum.

Świetlówka (Lampa Fluorescencyjna, Lampa Wyładowcza)

Świetlówki występują w kilku konfiguracjach. Istnieją długie i krótkie rury, zakrzywione lub CFL (kompaktowe lampy fluorescencyjne). Świetlówki przepuszczają ładunek przez opary rtęci, które następnie jonizują się i uwalniają światło. Światło jest następnie modyfikowane za pomocą powłok chemicznych wewnątrz szklanej rurki.

Powłoki, jakimi są pokryte te żarówki, dla świateł uprawowych różnią się, aby emitować białe światło dla fazy wegetatywnej i fioletowe światło dla kwitnienia. Świetlówki wytwarzają tylko jedną szóstą światła innych lamp. Jednak nadal zapewniają dobre wyniki przy uprawie konopi.

Niższa wydajność oznacza wolniejszy wzrost, ale mimo to zawsze jakiś wzrost jest. Dlatego pod świetlówkami mimo wszystko można wyprodukować całkiem przyzwoite pąki, ale będzie brakowało im gęstości. Cena świetlówek czyni je idealnymi dla początkujących hodowców. Są one łatwe w montażu, wytwarzają niewiele ciepła i nie wymagają użycia dodatkowego statecznika.

Lampy fluorescencyjne są stosowane w fazie niemowlęcej roślin i wczesnej siewki, a także w celu ukorzeniania klonów przed wystawieniem ich na działanie światła lamp HID. Szerokie spektrum świetlówek stymuluje wzrost, a u niedojrzałych roślin nie wywołuje stresu spowodowanego nadmiernym ciepłem.

Oceń
[Głosów: 4 Ocena: 5]